حمل و نقل باتری | نحوه بسته بندی ایمن باتری های لیتیومی

در این مقاله از سایت آسنالرد قصد داریم شما را با حمل و نقل باتری و انواع آن آشنا کنیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

حمل و نقل باتری به خارج از کشور از طریق حمل و نقل هوایی و حمل و نقل دریایی

هنگامی که وسایل شخصی و کالاهای خانگی خود را به خارج از کشور ارسال می کنید، به احتمال زیاد نیاز به ارسال برخی اقلام با باتری نیز وجود دارد. این می تواند سؤالات زیادی را ایجاد کند زیرا ممکن است محدودیت هایی در حمل و نقل باتری ها به خارج از کشور، به ویژه از طریق هوا، به دلیل ماهیت خطرناک آنها وجود داشته باشد. اطلاعات غلط و راهنمایی های نادرست زیادی در انجمن های مربوط به  باتری ها یا دستگاه هایی که حاوی باتری، لیتیوم یون یا موارد دیگر هستند وجود دارد. بسیاری از مردم به شما خواهند گفت که نمی توانید آنها را ارسال کنید.

با این حال، شما مجاز به حمل باتری ها از طریق حمل و نقل هوایی و دریایی هستید، اما باید دستورالعمل های مربوطه را دنبال کنید:

این راهنما برای پرداختن به این موضوع و ارائه توصیه های واضح و صحیح در مورد ارسال باتری های لیتیوم و لیتیوم یون به خارج از کشور بدون توجه به حمل و نقل دریایی یا هوایی نوشته شده است. همچنین در مورد چگونگی آماده سازی و بسته بندی باتری ها یا دستگاه های حاوی باتری صحبت می کند. ذکر این نکته ضروری است که هنگام ارسال آنها از طریق حمل و نقل هوایی یا دریایی مقررات مختلفی وجود دارد، بنابراین بسته به شرایط خود به این تفاوت ها توجه کنید.

توجه: در حالی که می‌توانید باتری‌ها را در چمدان بدون همراه حمل کنید، توصیه می‌کنیم تا جایی که ممکن است آنها را به عنوان چمدان دستی با خود ببرید. اگر چه این معمولاً برای اقلامی مانند لپ‌تاپ و تلفن همراه مشکلی ندارد، اما ممکن است برای افرادی که ابزارهای برقی و سایر اقلام را حمل می‌کنند عملی نباشد. خطرات ناشی از حمل و نقل باتری ها اخیراً برجسته شدند، زیرا یک پرواز ویرجین آتلانتیک به دلیل آتش گرفتن پاوربانک در کابین، مجبور به فرود اضطراری در بوستون شد. خوشبختانه همانطور که به عنوان چمدان دستی حمل می شد به سرعت مورد توجه قرار گرفت و از فاجعه جلوگیری شد.

پیشینه ای کوتاه در مورد باتری ها

تمام باتری‌ها در هنگام حمل و نقل دریایی یا هوایی به عنوان کالاهای خطرناک در نظر گرفته می شوند و دارای محدودیت های خاصه حمل و نقل می‌باشند. دو نوع اصلی باتری وجود دارد. از یک طرف، باتری های لیتیوم فلزی وجود دارند که از آن دسته باتری هایی هستند که غیرقابل شارژ روزانه شما هستند، به عنوان مثال. اندازه AA یا AAA. اکثر افرادی که به خارج از کشور نقل مکان می کنند می توانند به سادگی با نبردن این باتری ها و خرید باتری های جدید در بدو ورود، از همه مشکلات جلوگیری کنند. با این حال، این راه آسان برای کسانی که می خواهند دومین نوع باتری اصلی، یک باتری لیتیوم یونی را حمل کنند، وجود ندارد. باتری‌های لیتیوم یونی اغلب در دستگاه‌های الکتریکی کوچک مانند گوشی‌های هوشمند، دوربین‌ها، برخی ابزارهای باغبانی و لپ‌تاپ‌ها یافت می‌شوند. آنها با مواد کمی متفاوت تولید می شوند، اما تفاوت قابل توجه آنها در قابل شارژ بودن آنهاست. این باتری ها اغلب به طور خاص برای دستگاهی که در آن یافت می شوند ساخته می شوند و یافتن جایگزین آن می تواند پرهزینه باشد. بنابراین، این باتری‌ها و دستگاه‌های آنها همان چیزی است که اکثر جابجایی‌کنندگان می‌خواهند با خود به کشور جدید خود ببرند.

نحوه ارسال باتری در سطح بین المللی

اگر می خواهید بدانید که حمل یک باتری به خارج از کشور چگونه است، باید بدانید که قوانین و الزامات قانونی متفاوتی بسته به روش حمل و نقل انتخابی شما اعمال می شود. در زیر مواردی را که باید هنگام انتخاب حمل و نقل بار بین‌المللی باتری‌های خود از طریق دریا یا حمل‌ و نقل هوایی از آنها آگاه باشید، گردآوری کرده‌ایم. راهنمایی ما در رابطه با باتری‌های فلزی لیتیوم استاندارد، باتری‌های لیتیوم یونی و دستگاه‌هایی است که دارای باتری‌های لیتیوم یونی هستند.

نحوه ارسال باتری به خارج از کشور از طریق حمل و نقل دریایی

هنگام جابجایی وسایل از جمله باتری ها در کانتینر حمل و نقل مقررات زیر اعمال می شود. این شامل یک کانتینر حمل و نقل مشترک نیز می شود، که اغلب به عنوان گروه بندی شناخته می شود.

حمل و نقل باتری های لیتیوم فلزی استاندارد از طریق دریا

پس شما باید باتری های معمولی فلزی لیتیوم مانند باتری های AA یا AAA را ارسال کنید، باید آنها را در یک محفظه پلاستیکی سخت بفرستید. از طرف دیگر می‌توانید آن‌ها را در محصولی که دارای پوشش پلاستیکی سخت است بگذارید. به طور کلی حمل این باتری ها به خارج از کشور توصیه نمی شود زیرا خطرات آن بیشتر از هزینه ها است. احتمال خوردگی یا نشت آنها در شرایط مرطوب و مرطوب بیشتر است، به خصوص اگر بخشی از آنها استفاده شده باشد.

باتری های لیتیوم یون

این باتری های قابل شارژ متداول را می توان از طریق حمل و نقل دریایی ارسال کرد. اگر در دستگاه مربوطه خود رها شوند یا در یک جعبه سخت و مهر و موم شده قرار گیرند.

حمل و نقل ابزارهای برقی از طریق دریا

شما می توانید ابزارهای برقی مانند دریل و پیچ گوشتی‌های برقی را در صورتی که در ظرف سخت نگهداری می‌شوند، همراه با باتری‌هایشان ارسال کنید و هیچ محدودیتی برای تعداد باتری هایی که می توانید در هر جعبه نگه دارید وجود ندارد.

نحوه ارسال باتری به خارج از کشور توسط حمل و نقل هوایی

مقررات سختگیرانه تری از انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA) برای حمل و نقل باتریها از طریق هوا اعمال می شود زیرا خطرات ناشی از آتش سوزی افزایش می یابد. بنابراین ما به طور کلی توصیه می کنیم باتری ها را در چمدان های بدون همراه از طریق حمل و نقل هوایی حمل نکنید. توجه داشته باشید، هنگام مسافرت هوایی معمولاً باید آنها را در چمدان دستی خود نگه دارید و مجاز به استفاده از باتری در چمدان تحویلی خود نیستید. در مورد قوانین حمل باتری با خود در هواپیما باید با شرکت هواپیمایی و فرودگاه خود مشورت کنید. در اینجا دستورالعمل هایی وجود دارد که باید هنگام ارسال باتری به خارج از کشور به عنوان بخشی از وسایل شخصی بدون همراه خود در محفظه بار هواپیما رعایت کنید.

حمل و نقل استاندارد باتری های لیتیوم فلزی از طریق هوایی

هنگام ارسال روزانه باتری‌های لیتیوم فلزی (غیر قابل شارژ) از طریق حمل و نقل هوایی، باید آنها را در داخل محصولی که در آن کار می‌کنند ارسال کنید. برای مثال، اگر کنترل تلویزیون خود را بفرستید و بخواهید باتری‌های نیم استفاده شده  را ارسال کنید باید باتری ها داخل ریموت تلویزیون ارسال شوند. این با ارسال باتری های لیتیومی از طریق حمل و نقل دریایی متفاوت است زیرا نمی توانید آنها را به صورت جداگانه ارسال کنید. با این حال، همانطور که قبلاً گفته شد، اینها خطر نشتی بیشتری دارند، بنابراین بهتر است در هنگام ورود، موارد جدید خریداری کنید. شما نمی توانید باتری های فلزی لیتیوم یدکی را از طریق حمل و نقل هوایی ارسال کنید.

باتری های لیتیوم یونی از طریق حمل و نقل هوایی

ارسال باتری های لیتیوم یونی از طریق حمل و نقل هوایی مشابه قوانینی است که هنگام ارسال باتری های لیتیومی از طریق حمل و نقل دریایی باید رعایت کنید. می توانید انتخاب کنید که آنها را در دستگاه مربوطه خود ارسال کنید یا می توانید آنها را به طور جداگانه در یک ظرف با یک جعبه سخت ارسال کنید. درجه بندی وات-ساعت نشان می دهد که باتری می تواند در یک ساعت چقدر انرژی تولید کند. برای انتقال باتری لیتیوم یونی در یک محفظه سخت، باید توان آن کمتر از 100 وات در ساعت باشد. همچنین می توانید حداکثر 4 عدد را به صورت هوایی ارسال کنید که در هر بسته حداکثر 2 عدد ارسال می شود.

پاور بانک ها

پاور بانک‌ها و بسته‌های پاور/باتری که برای شارژ مجدد گوشی‌های همراه/تبلت‌ها و غیره استفاده می‌شوند جزو باتری‌ها هستند و نمی‌توانند در محفظه بار هواپیما ارسال شوند. شما باید آنها را به عنوان چمدان دستی ببرید.

حمل و نقل ابزارهای برقی از طریق هوایی

ارسال باتری ها به همراه ابزار برقی مستلزم ارسال آنها به دستگاه یا در جعبه سخت است.

حمل و نقل هوایی در کدوم باتری ها ممنوع است؟

به طور خلاصه، تمام سلول‌ها و باتری‌های لیتیوم یون و همچنین سلول‌ها و باتری‌های فلزی لیتیومی توسط خودشان در محفظه بار ممنوع هستند، بنابراین نمی‌توان آنها را به عنوان چمدان بدون همراه ارسال کرد.

حمل و نقل باتری های آسیب دیده یا معیوب

باتری های آسیب دیده یا معیوب به طور بالقوه می توانند بسیار خطرناک باشند و احتمال آتش سوزی را افزایش دهند و سلامت و ایمنی را به خطر بیندازند. بنابراین، تحت هیچ شرایطی، سعی نکنید هر نوع باتری را از طریق حمل و نقل هوایی یا دریایی که مشخص است یا مشکوک به نقص است، ارسال کنید. اگر باتری شما تمایل دارد بیش از حد گرم شود، علائمی از برآمدگی، تورم یا خوردگی / نشتی نشان می دهد، آن را ارسال نکنید زیرا می توانند بسیار خطرناک باشند.

نحوه بسته بندی ایمن باتری های لیتیومی برای حمل و نقل

یکی از خطرات عمده مرتبط با حمل باتری ها و تجهیزات باطری، اتصال کوتاه باتری در نتیجه تماس پایانه های باتری با باتری ها، اشیاء فلزی یا سطوح رسانا است. بنابراین باتری ها باید به گونه ای جداگانه بسته بندی و ارسال شوند که از اتصال کوتاه و آسیب به پایانه ها جلوگیری شود.

این می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مواد بسته بندی باتری.
 • نگه داشتن باتری در دستگاه / تجهیزات خود.
 • استفاده از بسته بندی بیرونی سفت و سخت.
 • بسته‌بندی هر باتری یا هر دستگاهی که با باتری کار می‌کند در صورت امکان، در بسته‌بندی‌های داخلی کاملاً محصور که از مواد نارسانا (مانند پوشش حباب‌دار) ساخته شده‌اند.
 • جدا کردن یا بسته بندی باتری ها برای جلوگیری از تماس با باتری های دیگر یا مواد رسانا.
 • اطمینان حاصل شود که پایانه ها یا کانکتورهای در معرض دید با درپوش های غیر رسانا، نوار نارسانا محافظت می شوند.
 • اگر در برابر ضربه مقاوم نیست، بسته بندی بیرونی نباید به عنوان تنها وسیله محافظت از پایانه های باتری در برابر آسیب یا اتصال کوتاه استفاده شود.
 • باتری ها باید به طور ایمن بالشتک شده و بسته بندی شوند تا از تعویض دنده جلوگیری شود که می تواند درپوش ترمینال ها را شل کند یا ترمینال ها را برای اتصال کوتاه تغییر جهت دهد.
 • بسته بندی باتری / باتری ها در یک بسته بندی پلاستیکی سفت و سخت.

انواع باتری هایی که می توانید تا زمانی که به الزامات ایمنی توجه کنید ارسال کنید

 • باتری های لیتیومی
 • باتری های لیتیوم یون (لیتیوم یون)
 • باتری های لیتیوم پلیمری
 • باتری های لیپو
 • باتری های نیکاد
 • باتری نیمه
 • بدون ریزش
 • باتری های خشک
 • باتری های دکمه ای
 • باتری های سرب اسید
 • باتری ماشین و موتور سیکلت

سخن پایانی

امیدواریم که استفاده کامل از این مقاله رو برده باشید. ممنون از اینکه مارو همراهی کردید. شرکت بازرگانی آسنالرد در زمینه صادرات، واردات . ترحیص کالا به سراسر جهان آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

نویسنده : هومن طالعی