صادرات کلم از ایران | انواع گل کلم صادراتی

صادرات کلم از ایران

در این مقاله از وبسایت آسنالرد میخواهیم شما را با صادرات کلم از ایران آشنا کنیم، لطفا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

کلم

کَلَم یا کلم‌پیچ (نام علمی: Brassica oleracea) نام یک گونه از سرده کلم‌ها است. کلم به علت داشتن مواد ضد اکسیدان در دفع سموم بدن نقش مهمی دارد و حاوی مقداری کلسیم مقوی است. کلم پیچ، منبع غنی ویتامین ث، گلوتامین و اسیدهای آمینه است. تجمع پلاک‌های چربی بر دیواره رگ‌ها به صورت یکنواخت انجام نمی‌شود و احتمال تجمع چربی در نواحی که رگ‌ها خم می‌شوند یا به چند شاخه تقسیم می‌شوند، بیشتر است.

پیشینه تاریخی کلم پیچ

کلم‌پیچ مهم‌ترین عضو خانواده خردل (شب‌بویان) است. مسلم گردیده که رقم‌های امروز کلم پیچ از کلم پیچ وحشی که درطول سواحل گچی انگلستان و سواحل غربی و جنوبی اروپا رشد می‌کرده منشأ گرفته‌است. کلم به عنوان یک محصول غذائی از اولین دوره‌های باستانی مصرف می‌شده‌است. یونانیان قدیم به آن اعتبار بالائی داده و در افسانه‌های آنها ادعا می‌شود که مبدأ آن از پدر خدایان آنهاست گفته می‌شود که مصریان کلم پیچ را می‌پرستیدند.

صادرات کلم از ایران

صادرات کلم از ایران در گروه صادرات سبزیجات تازه بسیار اهمیت دارد. کلم شامل کلم بروکلی، کلم سفید و کلم قرمز است. میزان درآمد کشورهای تولید کننده انواع کلم صادراتی قابل توجه است.کشور ایران هم در تجارت سبزیجات تازه رتبه خوبی را کسب کرده است. عمده ترین کلم در ایران در شهرهای دزفول، قصرشیرین، ورامین، بوشهر، گرگان، کرج و شهر ری تولید می شود. صادرات کلم دزفول جایگاه شناخته شده ‌ای دارد. حجم زیادی از این محموله ها به سمت کشور روسیه ارسال می شود.

بازارهای جهانی، تقاضای زیادی برای خرید انواع کلم دارند. کشورهایی که شرایط آب و هوایی آنها برای پرورش کلم مساعد نیست، مشتریان اصلی برای صادرات کلم هستند. در میان انواع کلم صادراتی، کلم بروکلی و گل کلم محبوب و پرطرفدار است.

همه ما با کاربردهای گل کلم آشنایی داریم. تهیه انواع ترشی و خوراک های آب پز در منوی رستوران ها، همگی با استفاده از گل کلم امکان‌پذیر است. کلم بروکلی هم خواص و ویژگی های تغذیه ای مفیدی دارد. از این میان، صادرات کلم پیچ نیز از نوع کلم قرمز و سفید مورد توجه قرار گرفته است.

بازار صادرات و واردات کلم در سطح سال های 2017 و 2018

در سال 2018، انواع کلم ، در جایگاه 628 ، مهم ترین محصول معامله شده در جهان بودند که در مجموع 2.97 میلیارد دلار را برای خود ثبت کردند. بین سال های 2017 و 2018 ، صادرات کلم 2.87 درصد رشد داشته و از 2.89 میلیارد دلار به 2.97 میلیارد دلار رسیده است. تجارت کلم 0.016٪ از کل تجارت جهانی را شامل می شود. صادرات کلم در بازارهای جهانی: در سال 2018 صادرات عمده کلم از کشورهای چین (596 میلیون دلار)، اسپانیا (567 میلیون دلار)، ایالات متحده (485 میلیون دلار)، هلند (231 میلیون دلار) و مکزیک (210 میلیون دلار) بوده است. واردات انواع کلم در بازارهای جهانی: سال 2018 بیشترین وارد کننده کلم، کانادا (450 میلیون دلار)، آلمان (294 میلیون دلار)، ایالات متحده (258 میلیون دلار) ، انگلستان (242 میلیون دلار) و هنگ کنگ (215 میلیون دلار) بودند.

کدام کشورها که بالاترین تعرفه واردات کلم را دارند؟

  • ترکمنستان (100٪)
  • قبرس (83.2٪ )
  • باربادوس (56.2٪)
  • جامائیکا (52٪)
  • آنگولا (50٪)

 کدام کشورها کمترین تعرفه واردات کلم را دارند؟

  • موریس (0٪)
  • آفریقای جنوبی (0٪)
  • امارات متحده عربی (0٪)
  • هنگ کنگ (0٪)
  • کویت (0٪)

کدام کشورها بیشترین صادرات کلم را دارند؟

کشور چین با ۲۰ درصد سهم صادراتی، کشور اسپانیا با ۱۹ درصد و کشور آمریکا با حدود ۱۶ درصد جزو سه کشور برتر در جهان از نظر صادرات انواع کلم هستند. سایر کشورهای اروپایی نظیر ایتالیا با حدود ۶ درصد، کشور هلند با حدود ۸ درصد و کشور فرانسه با حدود ۳ درصد، جایگاه خوبی را در این بازار به خود اختصاص داده‌ اند. کشور مکزیک از نظر صادرات انواع کلم سهم 7 درصدی را به خود اختصاص داده است. برترین کشور صادر کننده جهان برای کلم در حال حاضر کشور چین است. کشور چین با ۲۰ درصد سهم صادراتی، کشور اسپانیا با ۱۹ درصد و کشور آمریکا با حدود ۱۶ درصد جزو سه کشور برتر در جهان از نظر صادرات انواع کلم هستند. سایر کشورهای اروپایی نظیر ایتالیا با حدود ۶ درصد، کشور هلند با حدود ۸ درصد و کشور فرانسه با حدود ۳ درصد، جایگاه خوبی را در این بازار به خود اختصاص داده‌ اند. کشور مکزیک از نظر صادرات انواع کلم سهم 7 درصدی را به خود اختصاص داده است. برترین کشور صادر کننده جهان برای کلم در حال حاضر کشور چین است.

کدام کشورها بیشترین واردات کلم را دارند؟

در مقابل آمار صادرات کلم، برای کشورهای وارد کننده هم رتبه بندی انجام شده است. طبق گزارش های سال ۲۰۱۸ میزان درآمد از واردات کلم چیزی حدود ۳ میلیارد دلار بوده است. کشور کانادا با ۱۵ درصد، اولین وارد کننده کلم در جهان است. کشور آلمان با حدود ۱۰ درصد در جایگاه دوم قرار دارد. کشور انگلستان با حدود ۸ درصد رتبه سوم را در واردات کلم دارد. کشور آمریکا برای واردات کلم سهمی حدود هشت و نیم درصد را به خود اختصاص داده است.

از میان کشورهای آسیایی، هنگ کنگ با حدود ۷ درصد، مالزی با حدود ۴ درصد، ویتنام با سهم حدود ۳ درصد، کشورهای وارد کننده کلم هستند. بزرگترین کشور وارد کننده کلم در جهان در حال حاضر کانادا است که ارزش محموله ها چیزی حدود ۴۵۰ میلیون دلار می باشد

انواع کلم های صادراتی از ایران

در میان انواع کلم از ایران، صادرات کلم دزفول، صادرات گل کلم، کلم پیچ قرمز و سفید در بازارهای جهانی شناخته شده است. از میان گونه های مختلف کلم ، کلم بروکلی جایگاه خاصی دارد. این نوع کلم به صورت انبوه در هر شرایط آب و هوایی در شهرهای مختلف ایران پرورش داده می شود.کلم بروکلی و گل کلم را می توان در گلخانه ها پرورش داد.

صادرات کلم از ایران به روسیه

صادرات کلم از ایران به روسیه یکی از پرتقاضاترین بازارها است. کشورهای آذربایجان، گرجستان و ترکیه هم علاوه بر روسیه متقاضی خرید کلم صادراتی از ایران هستند. با صادرات میوه و سبزیجات تازه به کشور روسیه آشنایی دارید. اهمیت این مواد غذایی برای کشور روسیه بسیار زیاد است چرا که مناطق سردسیر روسیه، مستعد پرورش بسیاری از میوه‌ ها و سبزیجات نیست. صادرات کلم دزفول به روسیه، حجم قابلیت قابل توجهی را به خود اختصاص داده است. شرکت های صادر کننده معمولاً با کشاورزان، قرارداد طولانی مدت می بندند. با آغاز فصل سرما، انواع کلم شامل کلم پیچ قرمز و سفید، گل کلم و کلم بروکلی از ایران بسته بندی می شود و برای بارگیری به پایانه های گمرک ارسال می گردد. قیمت کلم صادراتی بر اساس کیفیت محموله، تغییرات قیمت میوه و سبزی در بازار تجاری نحوه بسته بندی ها و حجم مورد تقاضای مشتری تعیین می ‌شود. یک بازاریابی خوب در کشور روسیه می تواند بازار مناسب را برای فروش انواع کلم معرفی کند.

سخن پایانی

امیدواریم که استفاده کامل از مقاله صادرات کلم از ایران را برده باشید. شرکت بازرگانی و تجاری آسنالرد در زمینه صادرات از ایران و واردات به دبی، روسیه و چین آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد.

نویسنده : هومن طالعی