صادرات فرش ماشینی ایرانی | چگونگی افزایش صادرات فرش ماشینی ایرانی

در این مقاله از وبسایت آسنالرد قصد داریم شما هموطنان عزیزمان را با صادرات فرش ماشینی ایرانی، در ایران و خارج دیگه آشنا کنیم. از شما می خواهیم تا اتنهای این مقاله همراه ما باشید.

صادرات فرش ماشینی ایرانی

صادرات فرش ماشینی ایرانی به کشورهای دیگر چگونه است؟

بررسی صادرات فرش ماشینی و پی بردن به ذائقه کشورهای دیگر مانند امارات، روسیه، آذربایجان، کویت و ... در زمینه صادرات فرش ماشینی.

تاریخچه تولید فرش به هزاره دوم قبل از میلاد می رسد. افتخار تولید اولین فرش جهان متعلق به ایرانیانی است که پس از سالها توانستند به مراحل ساخت نخ و طناب پی ببرند. مدت زیادی است که از فناوری های روز در تولید فرش ماشینی و صنعت فرش استفاده می کنیم. اکنون در مورد فرآیند صادرات ماشینی و مشکلاتی که برای کشورهای جهان اول و سایر کشورها وجود دارد صحبت می کنیم.

مشکلات صادرات فرش ماشینی ایرانی

همانطور که می بینید ایران قادر به تولید مواد اولیه برای صنعت نساجی نیست، بنابراین مواد اولیه باید از کشورهای تولید کننده این مواد وارد شود، اما این کشور نیز مشکلات خاص خود را دارد زیرا ایران در تحریم است و ما مجبوریم خام را وارد کنیم. در این راستا با نوسانات شدید اقتصادی و قیمت دلار و همچنین تولید مواد اولیه فرش ماشینی به ویژه شرکت های کوچک و نوپا در صنعت فرش کشورمان که نقدینگی زیادی ندارند با مشکل مواجه هستیم. قطعا ظرفیت در این زمینه شکست خواهد خورد.
در نتیجه واردات مواد اولیه با قیمت بالا باعث افزایش قیمت فرش ماشینی نیز می شود. این امر ممکن است در زمینه صادرات فرش ایران ناخوشایند باشد زیرا بررسی ها نشان داده است که حتی شرکت های بزرگ تولید کننده فرش ماشینی در صادرات فرش از ایران به کشورهای دیگر به دلیل بالا بودن قیمت تمام شده این محصول و کمیاب بودن مواد اولیه دچار مشکل شده اند. این موضوع هر شرکتی را بدون حمایت مالی قوی ورشکست می کند. این امر باعث کاهش صادرات فرش ماشینی از ایران به خاورمیانه و کشورهای اروپایی شده است.

چگونه صادرات فرش ماشینی ایرانی را افزایش دهیم؟

سیاست های افزایش فروش صادراتی فرش ماشینی درهر کشوری متفاوت است و قطعا نتایج متفاوتی دارد، در برخی فصول سال همواره شاهد برگزاری نمایشگاه های بین المللی فرش ماشینی در پایتخت کشورمان هستیم که یکی از این سیاست هاست.

این موضوع باعث می شود مردم از سراسر دنیا برای بازدید از این نمایشگاه به تهران، پایتخت ایران بیایند. این نمایشگاه ها باعث می شود که شرکت ها چندین طرح را تولید کنند که هر ملیت و نژادی دوست دارد. اینجاست که شرکت های فرش ماشینی می توانند رقابت سالمی با یکدیگر در صادرات فرش ماشینی از ایران به کشورهای خاورمیانه و اروپا داشته باشند.

برای صادرات فرش ماشینی ایرانی مراحل مختلفی وجود دارد که می‌توانیم آن‌ها را برای شما ذکر کنیم، اما این فرآیند گاهی با مشکل مواجه می‌شود و یا زمان زیادی می‌برد، بنابراین با گذراندن این مراحل می‌توانید مجوز صادرات فرش ماشینی را بگیرید و از کشورمان به بسیاری از کشورهای جهان صادر کنید، پس به ما بپیوندید:

  • اولین قدم گرفتن کارت شناسایی تجاری از شهر خودتان است.
  • اگر کالای صادراتی شما دارای تقسیم بندی خاصی است، باید نوع مجوز را نیز مشخص کنید.
  • روش بازاریابی خود را برای صادرات فرش ماشینی به هر نقطه از جهان، البته با انتخاب کشور مورد نظر خود انتخاب کنید.
  • نحوه ارسال پیش فاکتور برای خریدار محصولات.
  • انتخاب روش معامله با تاجر مورد نظر (تحویل فرش ماشینی در داخل مرزهای ایران).
  • همچنین نحوه ارسال کالا به مرز کشورمان و قبض کالای خود برای صادرات فرش ماشینی.
  • برای ثبت اطلاعات اظهارنامه صادراتی در گمرک باید کد کاربری را نیز در سامانه دریافت و سپس اقدام نمایید.
  • نحوه اخذ مجوزهای بهداشتی و استاندارد برای تشریفات گمرکی.
  • نحوه اخذ ضمانت نامه گمرکی از تجار برای صادرات فرش ماشینی.
  • نحوه قیمت گذاری محصولات گمرکی.

اگر تمام آن مراحل را طی کنید، می توانید صادرات فرش خود را آغاز کنید و همچنین می توانید از افراد مجربی که سال ها در این زمینه کار کرده اند کمک بگیرید تا در این راه موفق باشید.

یکی از مهمترین نکات در صادرات فرش و فرش صنعتی، رضایت مشتری می باشد. کیفیت بالای فرش و وفای به عهد برای یک تاجر بسیار مهم است، اگر می خواهید مشتری دائمی یک تاجر شوید این دو نکته را در ذهن خود نگه دارید. همچنین فرش هایی که تولید آنها کمی مشکل به نظر می رسد مانند فرش بیضی، مربع و گرد ماشینی در این شرکت بافته می شود تا زمینه فروش را افزایش دهد.

شرایط صادرات فرش ماشینی ایرانی به سایر کشورها

در زمینه صادرات باید مجموعه ای از عوامل و موارد را در نظر گرفت زیرا هر کشوری بسته به مذهب، فرهنگ، هنر و شرایط اقتصادی حاکم بر آن به دنبال فرش هایی با طرح ها و رنگ های خاص و متفاوت در ابعاد مختلف است. در این بخش لازم به ذکر است که قیمت خرید فرش ماشینی به صورت عمده در برخی از کشورهای جهان تاثیر زیادی دارد. در اینجا چند مثال برای کمک به درک دقیق تر این موضوع آورده شده است.

به عنوان مثال، افغانستان اغلب به قالی‌هایی با تراکم جانبی 350 و 440 نیاز دارد، بنابراین واردکنندگان در این کشور اولین معیار را خرید ارزان می دانند، در واقع وضعیت سیاسی و جنگ داخلی در این کشور باعث هرج و مرج و بی نظمی در اقتصاد شده است.

صادرات به مالزی

یکی دیگر از کشورهای واردکننده  فرش ایرانی مالزی است که اکثر مردم آن مسلمان هستند و سلیقه آنها شبیه به کشورهای مسلمان مانند ایران است.

فرش ماشینی با رنگ های گرم مانند قرمز با طرح های هندسی مانند عشایری و مربعی (خشتی) نیاز دارند. واردکنندگان فرش در این کشور اغلب دو سایز را انتخاب می کنند. فرش های سایز بزرگ برای سالن های بزرگ و فرش های سایز کوچک برای منازل. تجار و بازرگانان فرش مالزیایی مایل به خرید فرش ماشینی در دو سایز فرش ماشینی 6 متری برای سکونت و فرش ماشینی سایز بزرگ برای سالن اجتماعات و سالن مهمانی هستند.

صادرات به افغانستان

به عنوان مثال، مردم افغانستان قالین های کم تراکم مانند 440 نی و 350 نیزار با 960 قالین تراکم خریداری می کنند. تاجران افغان به دنبال خرید قالین ارزان عمده فروشی هستند و قیمت قالین اولین عامل مهم در شکل گیری این معامله است. بنابراین در بازاریابی صادرات قالین ماشینی به افغانستان باید به این موضوع توجه کرد.

صادرات به هلند

مردم هلند به دلیل طبیعت لطیف، تمایل خاصی به رنگ های روشن دارند و فرش های سایز کوچک میخرند و فرش های بالای 6 متر را نمیخرند، حتی اگر اتاق بزرگ داشته باشند، فرش های بزرگ نمیخرند.

صادرات به عراق

صادرات فرش ماشینی ایرانی به عراق این روزها در حال افزایش است. مردم عراق به رنگ قهوه ای تیره، گردویی و فرش های 500 نی که دارای 700 طرح نی هستند علاقه دارند. آنها ترجیح می دهند که فرش دارای ارتفاع پرزهای ضخیم زیر پایشان باشد.

در نهایت کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند اردن، قطر و عمان بیشترین صادرات فرش ماشینی را دارند و علاوه بر خرید فرش با سایز استاندارد، به دنبال خرید فرش سایز بزرگ یا سایز سفارشی هستند.

صادرات به لبنان

علت گرایش مردم لبنان به فرش ایرانی به دلیل طرح ها و نقوش فرش های ایرانی و رنگ های آن مانند لکی (نوعی قرمز)، کرم، آبی تیره، قرمز و گلگون است.

صادرات  به چین

چین یکی از پرجمعیت ترین کشورهای جهان با نیروی کار زیاد است. با این حال، نیروی کار را از همه شهرها جذب می کند. می دونید چرا؟

دلیل این سیاست این است که در جایی که نیروی کار بیشتر باشد، نرخ دستمزد کمتر است و به دلیل پایین بودن نرخ دستمزد کارمندان، محصولاتی که تولید می‌شوند قیمت کمتری برای کارفرما خواهند داشت، بنابراین صادرات محصولات چین به همه در سراسر جهان افزایش یافته است.

با افزایش صادرات چین، برخی از تولیدکنندگان دیگر کشورها را به زانو درآورده اند و چرخه های اقتصادی زیادی را نیز تحت تاثیر قرار داده اند.

تنها کالایی که چین نتوانسته در آن با ایران رقابت کند فرش است. فرش ایران در دنیا شهرت زیادی دارد و بسیاری از کشورها خواهان رقابت با ایران در زمینه تولید فرش بودند اما به دلیل عدم تجربه کافی در قالی بافی شکست خوردند و مجبور به واردات فرش ایرانی شدند.

چین و سایر کشورها نتوانستند به خوبی فرش ایرانی، فرش تولید کنند. بنابراین صادرات فرش ایران به چین افزایش یافت.

از آنجایی که تجار چینی علاقه زیادی به فرش ایرانی دارند و تولیدکنندگان ایرانی نیز علاقه مند به صادرات به چین هستند، این امر باعث ایجاد ارتباط خوبی بین تولیدکنندگان ایرانی و تجار چینی شده است.

تولیدکنندگانی هستند که توجه تجار چینی را به خود جلب کرده و توانسته اند تجارت خود را با این قطب اقتصادی دنیا آغاز کنند، یکی از آنها شرکت فرش دیوان کاشان است که با استفاده از ماشین آلات پیشرفته و باکیفیت 1200 نی، 1000 نی و 700 نی را تولید می کند. شرکت فرش دیوان کاشان بهترین مواد اولیه  تولید فرش را دارد و توانسته است تاجران چینی را برای صادرات فرش ماشینی به چین جذب کند. توجه به ذائقه کشورهای واردکننده، شرکت در نمایشگاه های بین المللی، استفاده از بهترین الیاف، رمز موفقیت و پیشرفت این کشور در زمینه صادرات فرش بوده است.

صادرات به امارات

امارات نیز یکی از کشورهایی است که صادرات فرش ماشینی ایرانی وارد می کند.

امارات یکی از مهم ترین و بزرگترین خریداران فرش دستباف و ماشینی ایران است و با کیفیت ترین و نفیس ترین فرش های ایرانی به این کشور صادر می شود. دلایل زیادی برای صادرات فرش ایرانی به امارات وجود دارد:

ایرانیان زیادی در امارات زندگی می کنند و نیاز به فرش اصیل ایرانی دارند و البته صادرات فرش ایرانی به این کشور افزایش خواهد یافت. امارات همواره از نظر سیاسی و اقتصادی روابط بسیار خوبی با ایران داشته است.
توجه تولیدکنندگان ایرانی به سلیقه امارات. مسلماً هر کشوری فرهنگ و سلیقه خاصی دارد که این فرهنگ و سلیقه در انتخاب فرش نیز تأثیرگذار است. رنگ‌های شاد و کرم، رنگ‌های لکی و سرمه‌ای و طرح‌های افشان و ترنج و طرح‌های نایین، گلدان و درخت به سلیقه مردم امارات نزدیک است. از نظر ابعاد فرش نیز علاقه زیادی به فرش های کوچک، متوسط و بزرگ دارند. فرش های کوچک برای آپارتمان های مرفه و فرش های بزرگ برای اماکن مذهبی و کاخ ها می خواهند. علاقه زیادی به فرش های ابریشمی دارند. هنگام خرید فرش بیشتر به دنبال فرش باکیفیت هستند تا قیمت پایین فرش. اعمال این سیاست ها در تولید فرش منجر به توسعه صادرات فرش ماشینی به این کشور شد.

صادرات به آذربایجان

پایتخت آن کشور قفقاز است که در محل تلاقی شمال غرب آسیا و اروپا و در سواحل دریای خزر قرار دارد.
ایران در جنوب این کشور واقع شده است. آذربایجان تقریباً 200 سال پیش بخشی از ایران بود و پس از جنگ ایران و روسیه از ایران جدا شد. اکثر مردم این کشور مسلمان هستند. با این پیشینه تاریخی، صادرات فرش به جمهوری آذربایجان برای تولیدکنندگان و بازرگانان ایرانی بسیار حائز اهمیت است زیرا ایران و آذربایجان هم مرز هستند و دلیل دیگر این است که آذربایجان یکی از کشورهای مصرف کننده یا وارد کننده است و پتانسیل واردات فرش ایرانی را دارد.

با توجه به برنامه ریزی های انجام شده برای معرفی بهتر فرش ماشینی و فرش دستباف ایرانی در جمهوری آذربایجان، روند صادرات فرش ماشینی به این کشور رو به بهبود است زیرا کشور ما شباهت های فرهنگی عمیقی با جمهوری آذربایجان دارد. سلیقه مردم آذربایجان فرش ماشینی و دستباف به دلیل تنوع رنگ، طرح، کیفیت بالا و شکل گره های به کار رفته در بافت آن از محصولات با ارزش جهانی محسوب می شود و نه تنها مورد پسند مردم آذربایجان بوده است بلکه می تواند از ویژگی های خاصی برخوردار باشد.

صادرات به روسیه

روسیه بزرگترین کشور جهان با 14 مرز زمینی و ارتباط با دریای خزر، دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای سیاه و دریای بالتیک، یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان در زمینه های اقتصادی، نظامی و سیاسی است. یکی از بهترین شرکای سیاسی و تجاری ایران برای مدت طولانی بوده است. تاجران فرش ایرانی از دیرباز با صادرات فرش ماشینی و دستباف با این کشور تجارت می کردند.

یکی از مشکلاتی که در روند صادرات به این کشور وجود دارد، ترخیص موقت فرش برای حضور در نمایشگاه ها و عوارض گمرکی بالا است که باعث کاهش استقبال صاحبان و بازرگانان صنعت فرش ماشینی برای ورود به بازار روسیه شده است.

سخن پایانی

مرسی از همه دوستان و هموطنان عزیزمان. امیدواریم استفاده کامل از این مقاله رو برده باشید. شرکت بازرگانی آسنالرد در زمینه صادرات، واردات و ترحیص کالا به سراسر دنیا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

نویسنده : هومن طالعی