صادرات خیار از ایران | صادرات خیارهای گلخانه ای

صادرات خیار از ایران

در این مقاله از سایت آسنالرد میخواهیم شما را  با صادرات خیار از ایران آشنا کنیم، لطفا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

خیار (Cucumber)

خیار یا به انگلیسی Cucumber  گیاهی از خانوادهٔ کدو قلیایی، تیرهٔ کدوییان است. خیار ساقه ای بالارونده دارد که میوه‌ها از آن آویزان می‌شوند این ساقه نیز به عنوان گیاه خوراکی استفاده می‌شود. خیار به سه شکل یافت می‌شود، خیار مخصوص خیارشور، خیار بی دانه (گلخانه‌ای) و خیار بریدنی (یا خیار مجلسی). خیار در اصل بومی آسیای میانه است اما تقریباً در همهٔ قاره‌ها رشد می‌کند.

مواد خوراکی خیار شامل چه مورادی می‌باشد؟

۱۰۰ گرم خیار با پوست خام، ۹۵ درصد آب دارد و می‌تواند ۶۷ کیلوژول انرژی تولید کند. مواد مغذی ضروری برای بدن در خیار چندان فراوان نیست غیر از ویتامین کا که ۱۶ درصد نیاز روزانه را تأمین می‌کند.حدود هزاران گونه خیار وجود دارد که البته همه آنها خوراکی نیستند.

بزرگترین تولید کننده خیار در جهان متعلق به کدام کشور می‌باشد؟

امروزه بزرگ‌ترین تولیدکننده خیار در سطح جهان، کشور چین با بیش از ۶۰ درصد تولید جهانی خیار و خیار شور است و پس از آن کشورهای ترکیه، روسیه، ایران و آمریکا قرار دارند. تولید سالانه خیار در سراسر جهان حدود ۴۲ میلیارد کیلوگرم برآورد شده‌است.سه گونه اصلی از خوراکی وجود دارد که شامل معمولی، ترشی و چنبر می‌شود.

صادرات خیار در جهان

صادرات خیار، یکی از منابع درآمدزا برای بسیاری از کشورهای جهان است. صادرات انواع گونه های خیار را در بازار سبزیجات و میوه های تازه در جهان شاهد هستیم. هر ساله، میلیون ها تن خیار تازه در گونه های مختلف در بازارهای جهانی مبادله می شوند. انواع خیار گلخانه ای، خیار بومی و حتی خیار دریایی که جزو گونه‌های خاص از جانداران آبزی است، در خرید و فروش و صادرات و واردات خیار مبادله می شوند.فرآیند صادرات کالا و فروش انواع خیار را می توان یک منبع تامین کننده املاح و ویتامین ها برای سبد غذایی خانواده ها دانست. از آنجایی که تقاضا برای خرید خیار در بازار جهانی بسیار زیاد است، پرورش‌دهندگان این میوه صیفی جات سعی می ‌کنند آخرین فناوری های کاشت و پرورش خیار را به کار بگیرند تا محصولات مرغوب تر به دست آید.

مهمترین عوامل و نکات در صادرات خیار از ایران

عواملی که می توانند حجم صادرات خیار را افزایش دهند شامل تامین زمین مناسب برای کاشت و پرورش خیار است. انواع خیارها می توانند در گلخانه پرورش داده شوند یا در زمین زراعی کاشته شوند. آنچه مهم است اینکه باید شرایط مناسب برای رشد آنها فراهم شود؛ به طور مثال لازم است شرایط خاک فراهم شود؛ شرایط دمایی تنظیم گردد و از همه مهمتر، برنامه‌ریزی برای کنترل آفت های گیاهی با دقت و حساسیت بالا انجام گیرد. کاشت و پرورش انواع خیار، هم در مزرعه و هم در گلخانه طبق یک سری استانداردها انجام می شود. محصولات برداشت شده با کیفیت بسیار بالا برای صادرات خیار مناسب هستند.

عامل دیگری که در فرایند صادرات خیار تاثیر زیادی دارد، انتخاب خیارهای سالم، هم اندازه و هم وزن است که باید حتماً در بسته بندی های زیبا و استاندارد چیده شوند. خیارهایی که همه شرایط مناسب برای آنها فراهم شده طعم بهتری دارد. در کشور ایران برخی از مناطق، خیار بومی پرورش می دهند که علاوه بر اینکه طعم بسیار عالی دارند، هنگام خوردن خیار، عطر دلپذیری به مشام می رسد. صادرات خیار می تواند منبع غذایی را برای تهیه انواع سالاد یا انواع دسر و پیش غذا فراهم کند. تولید خیال در کنار تولید و پرورش انواع صیفی جات در ایران بسیار قابل توجه است و به همین دلیل، کشور ایران از نظر تولید خیار در جهان در رتبه سوم قرار می گیرد.

صادرات خیارهای دریایی

صادرات خیار دریایی، یکی از خاص ترین مبادلات در گروه جانداران آبزی است. خیار دریایی از نظر شکل ظاهری، تفاوت های جزئی با خیار معمولی دارد؛ اندازه و ابعاد آن همانند خیار که در مزرعه پرورش داده می شود، بلند و کشیده است اما می‌تواند قطر کوچک یا بزرگ داشته باشد. گونه های مختلف خیار دریایی دارای یک سری تیغه هایی بر روی سطح بیرونی خود هستند به همین دلیل، این جاندار آبزی را جزو خانواده خارتنان دسته‌بندی کرده‌اند.از نظر علم آبزی شناسی، برخی، خیار دریایی را به گروه خارتنان و ستاره دریایی نسبت داده‌اند. خیار دریایی در حقیقت، یک گیاه نیست و یک جانور آبزی است که ارزش تغذیه ای شناخته شده‌ای دارد.صادرات خیار دریایی در بسیاری از کشورها در راستای صادرات ماهی میگو، صدف، خرچنگ و انواع جلبک بسیار اهمیت دارد. در کشور ایران هم در سال‌ های اخیر علاوه بر جلبک و میگو، به صادرات این جاندار آبزی اهمیت داده شده است.

اهمیت و صادرات خیارهای گلخانه ای در بازار جهانی به چه صورت است؟

در کنار صادرات خیار معمولی و خیار دریایی، گونه دیگری از انواع خیار وجود دارد که در گلخانه ها پرورش داده می شود. خیار گلخانه‌ای از نظر شکل ظاهری، عطر و طعم، تفاوت های قابل توجهی با خیار پرورش داده شده در مزرعه دارد. انواع گونه های خیار را میتوان در گلخانه پرورش داد، به شرطی که شرایط گلخانه به طور کامل کنترل شده باشد. صادرات انواع خیار از ایران می تواند حجم قابل توجهی از درآمد بخش صادرات صیفی جات و میوه تازه را تامین کند. یکی از معروف ترین گونه های خیار گلخانه‌ای، خیار خاردار نام دارد که یکی از خاص ترین گونه های خیار است؛ چرا که بوته های خیار به صورت بالا رونده رشد می کنند و گاهی ارتفاع آن به حدود ۳ متر می رسد.

شرایط نگهداری خیار خاردار در گلخانه، اندکی خاص است و اگر بخواهید در صادرات خیار خاردار فعالیت کنید باید حساسیت بیشتری در انتخاب خیارها داشته باشید. خیار خاردار در مقایسه با خیار معمولی، طول بلندتری دارد و بر روی سطح بیرونی خود دارای ناهمواری های خاردار می باشد.

صادرات خیار گلخانه ای از ایران به کدام کشورها صورت میگیرد؟

عمده ترین حجم صادرات خیار گلخانه‌ای از ایران به کشور روسیه انجام می شود. صادرات انواع خیار گلخانه‌ای به کشورهای عراق، کشور عمان، امارات و کشورهای حاشیه دریای خزر با حجم قابل توجه در حال انجام است. خوشبختانه ایران از نظر تولید و پرورش خیار گلخانه‌ای به استقلال رسیده و علاوه بر اینکه بازارهای داخلی را پوشش می‌دهد، می‌تواند هر ساله چندین هزار تن را به کشورهای همسایه صادر کند.

نکات و اطلاعات مهم در رابطه با صادرات

  1. نحوه بسته بندی خیار در صادرات آن بسیار مهم است. خیار، پوسته ای بسیار آسیب پذیر دارد، بنابراین باید جعبه هایی که برای بسته بندی در نظر گرفته می شوند، از جنس مقوای محکم باشد و در لا به لای هر ردیف، خیارهای چیده شده از کاغذ مخصوص بسته بندی میوه و صیفی جات استفاده شود.
  2. هرگونه حمل و نقل که باعث شود خیارها آسیب ببینند باعث‌ می شود محموله خیار از بین برود و نارضایتی مشتری را به دنبال دارد.
  3. انواع خیار صادراتی در داخل بسته بندی ها باید از نظر شکل ظاهری، هم اندازه و هم وزن باشد. کوچکترین لکه یا آسیب دیدگی روی پوست خیارها نباید وجود داشته باشد. این شرایط برای صادرات خیار گلخانه ای و خیار مزرعه باید رعایت شود.

سخن پایانی

امیدواریم که استفاده کامل از مقاله صادرات خیار از ایران را برده باشید. شرکت آسنالرد در زمینه صادرات از ایران و واردات به دبی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

نویسنده : هومن طالعی