صادرات رب گوجه فرنگی از ایران

صادرات رب گوجه فرنگی از ایران

در این مقاله  میخواهیم شمارو با صادرات رب گوجه فرنگی از ایران آشنا کنیم لطفا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و اگر میخواهید اطلاعات دیگر در رابطه با میوه و صیفی جات مثل صادرات کلم از ایران و صادرات خیار از ایران داشته باشید، کافیست به قسمت وبلاگ در سایتمان مراجعه فرمایید.صادرات رب گوجه فرنگی از ایران و صادرات گوجه فرنگی، دو گروه از منابع درآمدزا هستند که برای رونق اقتصادی کشورمان ، نقش حیاتی ایفا می کنند. صادرات رب از گروه مواد غذایی و صادرات گوجه از گروه صادرات میوه و سبزیجات تازه بسیار مورد توجه قرار دارد. بازارهای کشورهای همسایه، کشور ترکیه و بخصوص کشور روسیه، مکان خوبی برای فروش و صادرات این دو ماده غذایی هستند. میوه ها گوجه فرنگی به صورت تازه و بسته بندی شده به کشورهای مختلف از ایران صادر می شود. این مسئله برای رب گوجه فرنگی هم وجود دارد.شرکت های آسنالرد  که در حوزه صادرات رب گوجه فرنگی و صادرات گوجه فرنگی فعالیت می کند به تمام مراحل قانونی و استانداردهای این مواد غذایی تسلط کامل دارند. از آنجایی که رب گوجه فرنگی یک محصول فرآوری شده است و در کارخانه تولید می شود، مراحل صادرات آن کمی پیچیده تر و طولانی تر می باشد اما صادرات گوجه ازایران، ساده تر انجام می شود. برای صادرات هر دو ماده غذایی، یک سری استانداردها از سوی کشور صادر کننده و کشور وارد کننده تعیین شده است. برای خرید رب گوجه فرنگی می توانید با کارشناسان آسنالرد در ارتباط باشید.

اطلاعاتی در خصوص رب گوجه فرنگی

رب گوجه‌فرنگی یا رب بادنجان‌رومی خمیری غلیظ می‌باشد که در آشپزی در آن استفاده می‌شود. برای درست کردن رب های گوجه‌فرنگی بعد از گرفتن دانه‌ها و پوست گوجه‌ها آن‌ها را برای چندین ساعت تحت خلاء می‌پزند. سپس از غلظت آن کم کنید و دوباره محصول را بپزید تا یک کنستانتره غنی بدست بیاید. در مقابل پوره گوجه‌ فرنگی شامل گوجه فرنگی پخته می‌باشد که ماندگاری‌اش بین رب گوجه‌فرنگی و گوجه فرنگی خرد شده قرار می‌گیرد.

چند نوع گوجه فرنگی در بازار موجود است؟

دو نوع گوجه فرنگی محلی و گلخانه‌ای در بازار موجود می‌باشد؛ که از هر دو نوع گوجه فرنگی محلی و گلخانه‌ای می‌توان استفاده کرد، که هر یک مزایا و کاستی‌هایی دارد.گوجه فرنگی محلی رب کمتری می‌دهد اما باعث می‌شود رب کپک نزند و دیرتر خراب شود. گوجه فرنگی گلخانه‌ای گران‌تر است اما رب بیشتری از آن حاصل می‌شود. معمولاً به ازای هر ۱۰۰ کیلوگرم گوجه فرنگی گوشتی و آبدار بین ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم رب به دست می‌آید.

رب گوجه فرنگی برای اولین بار در کدام کشور تولید شد و شامل چه ترکیباتی می‌باشد؟

رب گوجه فرنگی برای اولین بار در خانه‌ها و کارخانه‌های ایتالیایی تولید شده. ایتالیایی‌ها برای طعم دار کردن پاستاهای خود با طعمی متفاوت و جدید، تصمیم گرفتند سسی از عصاره گوجه‌فرنگی تهیه کنند و این شد که سیسیل و دیگر شهرهای جنوب ایتالیا به مهد رب گوجه‌فرنگی در جهان تبدیل شدند.

صادرات رب گوجه فرنگی از ایران به چه صورت است؟

بسیاری از کشورهای همسایه ایران بهترین بازارها را برای صادرات رب گوجه فرنگی و صادرات گوجه فرنگی دارند. کشورهای عراق، ترکیه، روسیه، امارات، افغانستان، قزاقستان و عمان مهمترین کشورهایی هستند که متقاضی خرید رب گوجه فرنگی و گوجه فرنگی از ایران می باشند. هر دو محموله در هر سال بیشتر از یک میلیون تن به این کشورها صادر می‌شوند.

میوه گوجه فرنگی، ارقام مختلفی دارد. از گوجه فرنگی گیلاسی گرفته تا گوجه فرنگی پرورشی در زمین زراعی یا گوجه فرنگی گلخانه ‌ای، همگی قابلیت صادرات به کشورهای دیگر را دارند. در قسمت نکات مهم در تجارت رب گوجه فرنگی و صادرات گوجه فرنگی موارد مهم را اشاره می کنیم اما آنچه که در این قسمت باید بیان کنیم این است که گوجه فرنگی یکی از انواع محصولات تازه است که از نظر شکل ظاهری و طعم باید در بهترین وضعیت قرار داشته باشد تا قابلیت صادرات را پیدا کند. حجم مبادلات در بازارهای جهانی برای میوه گوجه فرنگی چیزی حدود ۱۳ میلیارد دلار عنوان شده است.

صادرات رب گوجه از ایران به روسیه

کشور روسیه یکی از مهم ‌ترین بازارهای هدف برای صادرات رب گوجه از ایران است. فرایند صادرات به روسیه به زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد، چرا که بازارهای روسیه برای خرید مواد غذایی بسیار حساس و دقیق هستند. فرایند حمل مواد غذایی به کشور روسیه از ایران از طریق مرز آبی یا حمل و نقل زمینی یا هوایی انجام می شود. استانداردهای هر ماده غذایی مشخص می کند که بهترین روش حمل و نقل تا کشور روسیه کدام است.برای صادرات رب گوجه فرنگی به روسیه معمولاً بسته بندی های مختلفی در نظر گرفته می شود. متداولترین بسته بندی همان قوطی های فلزی هستند که در وزن مختلف از کارخانه به سمت گمرک برای صادرات ارسال می گردد. این قوطی ها برای حمل و نقل، ساده تر و بهتر هستند چرا که در برابر ضربه، تقریباً مقاوم می باشند. دسته بندی دیگری که برای صادرات رب گوجه به روسیه انتخاب می شود قوطی های حلبی بزرگ است. این حلبی ها هم مقاوم هستند و برای حمل و نقل با مقادیر بالا انتخاب می شوند.برای صادرات رب گوجه فرنگی به روسیه بسته بندی های دیگری هم در نظر گرفته می‌شود که شامل ظروف شیشه ای یا رب گوجه در ساشه های بسته بندی با وزن بسیار کمتر از یک قوطی رب است.نحوه بسته بندی رب گوجه فرنگی از سوی مشتری اعلام می شود. استاندارد های صادرات رب از ایران به روسیه از طریق شرکت صادر کننده و شرکت وارد کننده همواره کنترل می شود. یکی از این استانداردها، استانداردی است که از سوی سازمان غذا و داروی ایران صادر می گردد که نشان دهنده سلامت مواد غذایی است.

بهترین و مهم ترین کشور های صادر کننده گوجه فرنگی در جهان؟

 1. مکزیک
 2. اسپانیا
 3. هلند
 4. ترکیه
 5. مراکش

کدام کشورها وارد کننده گوجه فرنگی هستند؟

 • آمریکا
 • انگلستان
 • فرانسه
 • آلمان
 • روسیه

رتبه بندی کشورهای برتر جهان در صادرات رب گوجه فرنگی ؟

 1. ایتالیا
 2. چین
 3. آمریکا
 4. اسپانیا

کشورمان از نظر صادرات رب گوجه فرنگی در میان کشورهای برتر در جایگاه ششم قرار گرفته است. چیزی حدود ۷ میلیون گوجه فرنگی در ایران در هر سال تولید می شود که از این مقدار ۸۰۰ هزار تن برای تولید گوجه فرنگی اختصاص داده می شود. چیزی نزدیک به ۱۳۰ هزار تن و کمی هم بیشتر، در جهت صادرات رب گوجه آماده می شود.

نکات مهم در رابطه با صادرات رب گوجه از ایران

 • صادرات رب گوجه فرنگی به هر یک از کشورهای جهان اصول و قواعد خاص خود را دارد. به دست آوردن بازار های کشور عراق و عمان یا کشور امارات ساده تر است اما صادرات رب گوجه به روسیه کمی دشوارتر خواهد بود و زمان بیشتری طول می کشد.
 • برای صادرات رب گوجه فرنگی باید از بسته بندی های استاندارد استفاده شود. حمل به صورت قوطی فلزی یا حمل فله ای که در بشکه ها یا حلبی ها صورت می گیرد از هر نظر باید بهداشتی باشد.
 • برای تولید رب گوجه فرنگی غلیظ تر و با کیفیت باید حجم گوجه فرنگی بیشتری مصرف شود. جالب آن است که شرایط نگهداری رب گوجه فرنگی در قوطی فلزی یا شیشه به این بستگی دارد که عدد بریکس برای آن چند است. به طور مثال اگر بسته بندی شیشه یا قوطی باشد، عدد بریکس به صورت استاندارد بین ۱۶ تا ۲۷ است. اگر رب گوجه فرنگی به صورت فله ای و در بشکه حمل شود، عدد بریکس باید بین ۳۸ تا ۴۰ متغیر باشد.

سخن پایانی

امیدواریم که استفاده کامل از مقاله صادرات رب گوجه فرنگی از ایران را برده باشید. شرکت بازرگانی آسنالرد در زمینه صادرات رب گوجه فرنگی و گوجه فرنگی آماده خدمت رسانی به شما هموطنان عزیزمان می‌باشد.

نویسنده : هومن طالعی