صادرات زعفران | کشورهای تولیدکننده زعفران

در این مقاله از وبسایت آسنالرد قصد داریم شما را با صادرات زعفران، راه ارسال زعفران و بهترین کشورهای تولید کننده زعفران، آشنا کنیم.

پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

صادرات زعفران به چه شکل است؟

بسیاری از خریداران بین المللی زعفران گزارش تحلیل کیفیت زعفران را از صادرکننده زعفران درخواست می کنند. صادرکننده زعفران موظف است این اسناد را تهیه و به همراه سایر مدارک به شرکت حمل کننده تحویل دهد. این گزارش برای صادرات زعفران ضروری است.

اخذ مجوزهای صادرات زعفران

مدارک لازم برای صادرات عبارتند اند از: گواهی استاندارد، گواهی بهداشت دامی نباتات، ارائه کردن کارت بازرگانی، معرفی نامه یا وکالتنامه اظهارکننده زعفران به گمرک، صورت عدل بندی و در آخر هم باید مجوز صدور بر حسب مورد گرفته شود و به این صورت محصول در گمرک ثبت می شود.

ثبت محصول در گمرک برای ارسال به کشور مقصد

بعد از دریافت تمام مجوزهای لازم و گذراندن تمام مراحل ذکر شده، باید محصول در گمرک جمهوری اسلامی ایران ثبت شود و برای این کار باید اظهارنامه صادراتی تنظیم شود. در اظهار نامه صادراتی باید تمام جزئیات محصول از جمله وزن محصول، محل صدور محصول، جزئیات بسته‌بندی و مواردی از این قیبل که در فرم از شما خواسته می شود را به دقت پر کنید. بعد از گذراندن تمامی این مراحل و کامل شدن اظهارنامه، این اظهارنامه به مدارک شما ضمیمه می شود و به بخش احراز هویت ارسال می شود.

بهترین راه ارسال زعفران به چه صورت است؟

ایده آل ترین روش برای صادرات زعفران از طریق حمل و نقل هوایی است. در نظر داشته باشید که حمل و نقل هوایی به دلیل حجم کم و زمان حمل، رایج ترین روش حمل زعفران است. با این حال، مانند هر محموله ای، بسته بندی باید در برابر تغییرات فشار هوا و ضربه های ناگهانی انعطاف پذیر باشد.

چه کشورهایی بیشترین تولید زعفران و صادرات را دارند؟

  • ایران

بزرگترین تولید کننده زعفران مرغوب در جهان است. زعفران مرغوب در جهان است. این کشور مسئول 95 درصد زعفران تولید شده در جهان است. به لطف آب و هوای متنوع و خاک حاصلخیز این کشور، این کشور را به بهترین مکان برای شروع کشت زعفران تبدیل کرده است. تولید کننده اولیه زعفران در ایران مربوط به استان خراسان است که بیشتر زعفران ایران را تولید می کند. همچنین ایرانی ها محصولاتی با پایه زعفران مانند آب نبات سنگی زعفرانی، چای زعفرانی، نبات زعفرانی، پودر کیک زعفرانی و غیره نیز تولید کرده اند و بیشترین صادرات زعفران را به کشورهای خلیج فارس داشته است و بیشترین زعفران های تولید شده در ایران، صادر می شود.

  • هندوستان

دومین کشور تولید کننده زعفران است. ارتفاع و آب و هوای مساعد در کشمیر آن را برای برداشت زعفران طعم دار و خوشبو مساعد کرده است. هندوستان دومین کشور صادر کننده زعفران بعد از ایران است.

  • اسپانیا

در 5 کشور برتر تولید کننده زعفران، اسپانیا در رتبه سوم قرار دارد. بیشترین زعفران اسپانیایی در منطقه لامانچا می روید. با این حال، زعفرانی که در اسپانیا می روید طعم و عطر ملایم تری دارد. زعفران اسپانیایی شامل کرم و اسپانیایی سوپریور است و بعد از ایران و هندوستان در صادرات زعفران رتبه سوم را دارد.

  • یونان

در فهرست 5 کشور برتر تولیدکننده زعفران در رتبه چهارم قرار دارد. زعفرانی که از تعاونی کوزانی تهیه می شود بهترین کیفیت را دارد و بسیاری از کشورها آن را دوست دارند. شما می توانید زعفران را به صورت عمده از تولیدکنندگان زعفران در یونان خریداری کنید.

  • مراکش

مراکش نیز سهم خود را در تولید زعفران دارد. بیشترین زعفران تولید شده در مراکش از منطقه Taliouine می آید که در جنوب این کشور با آب و هوای عالی و خاک مناسب، برای کشت زعفران مناسب است.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم بررسی کلی صادرات زعفران، راه ارسال زعفران و بهترین کشورهای تولید کننده زعفران را توضیح دهیم. ممنون از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. شرکت بازرگانی آسنالرد در زمینه صادرات و واردات آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد.

نویسنده : هومن طالعی