انواع واگن های باری | معرفی مشخصات هر کدام

در این مقالات از وب سایت آسنالرد قصد داریم شما را با انواع واگن های باری آشنا کنیم. شرکت بازرگانی آسنالرد در زمینه صادرات و واردات بار بین المللی و فریتبار آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. با ما همراه باشید.

واگن های باری چیست؟

نوعی از قطار باری است که برای جابه جایی بار استفاده می‌شود.

انواع واگن های باری

در ادامه انواع واگن های باری را به شما معرفی می کنیم.

واگن فله‌بر

 یکی از انواع واگن های باری با قابلیت تخلیه و حمل سریع هستند. واگن‌های فله‌بر برای حمل کالاهایی مانند زغال سنگ مناسب هستند. یکی از قابلیت‌های ویژه در این واگن‌ها این است که می‌توانند تخلیه و حمل غلات را از پایین انجام دهند.

واگن های باری مسطح

نوعی از واگن های باری مناسب بارهای سنگین وزن هستند. واگن‌های مسطح مدلی از انواع واگن باری و به صورت یک صفحه مسطح هستند که برای حمل کالاهای سنگین وزن مانند ماشین آلات، قطعات آهنی، تیر‌آهن، میلگرد و کانتینر به کار می روند.

واگن‌های مسطح با نام پلتفرم نیز شناخته می‌شوند. ویژگی‌های دیگر این واگن‌ها عبارتست از :

 • برای حفظ ایمنی و مهار کردن بار، دارای ستو‌ن‌های فولادی هستند. این ستون‌ها قابلیت دوران به اندازه ۹۰ درجه را دارند تا در امتداد شاسی جانبی واگن قرار بگیرند.
 • برای آنکه عبور وسایل نقلیه از واگن‌های مسطح به واگنی دیگر آسانتر صورت بگیرد، این واگن‌ها مجهز به لبه‌‌هایی در دو قسمت انتهایی خود هستند که در زمان بارگیری این لبه‌ها بر روی تامپون خوابانده می‌شوند و وسایل نقلیه به آسانی عبور می‌کنند.
 • بیشترین کاربرد واگن های مسطح برای حمل کانتینر می باشد.
 • واگن‌های مسطح در مدل‌های معمولی و عریض با ۲، ۴ و ۶ محور ساخته می‌شوند.

واگن کمرشکن؛ یکی از انواع واگن‌های مسطح

یکی از انواع واگن‌ های باری مسطح به نام کمر‌شکن معروف است و برای حمل کالاهایی به کار می‌رود که وزن و ارتفاع زیادی دارند. تعداد واگن‌های کمر‌شکن موجود در ایران ۵ عدد است.

واگن های باری مسقف

یکی از انواع واگن باری برای حمل کالاهای آسیب پذیر است. واگن‌های مسقف به گونه‌ای ساخته شده که درب‌های آن بطور کامل قفل و پلمپ می‌شود تا بارها از هر گونه آسیبی در امان بمانند. این نوع از واگن‌ها برای حمل کالاهای زیر مناسب هستند :

 • بارهای فله‌ای مانند گندم و ذرت.
 • بارهای کیسه‌ای مانند موادغذایی، کود شیمیایی و کلیه کالاهای بسته‌بندی شده.
 • کالاهایی که در برابر نور خورشید، رطوبت و هوا آسیب می‌بینند.
 • واگن های باری مخزن‌دار؛ امن‌ترین واگن برای حمل مایعات، مواد نفتی و روغنی.
 • یکی از انواع واگن های باری با تانکر استوانه‌ای شکل است و از نظر ظاهری شباهت بسیاری به کانتینرهای مخزن‌دار دارد. ضخامت استوانه در واگن‌های مخزن‌دار بین ۸ تا ۱۲ میلی‌متر و از جنس ورق‌های فولادی است.
 • واگن مخزن‌دار حمل مواد حساسی مانند مایعات، مواد نفتی و روغنی را انجام می‌دهد و حداکثر ظرفیت آنها برای بارگیری ۵۶ تن است. این مواد حساس به واسطه وجود یکسری از موج‌گیرها در واگن‌های مخزن‌دار، از آسیب‌های احتمالی محفوظ می‌مانند.

واگن لبه‌ کوتاه

واگن های باری لبه کوتاه ارتفاعی بین ۴۰ تا ۶۰ سانتیمتر دارند و در دو مدل ۲ و ۴ محوره ساخته می‌شوند. این واگن‌ها برای حمل کالاهای زیر به کار می‌روند:

 • محصولات ساختمانی
 • آهن‌آلات
 • ماشین آلات
 • کالاهای سنگین وزن
 • کانتیر

حداکثر ظرفیت بارگیری در واگن های باری لبه کوتاه ۵۶ تن است. در حالتی که لبه‌های جانبی در واگن‌های لبه کوتاه به صورت عمود به خط آهن باز شوند، این واگن‌ها به عنوان واگن مسطح نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند

واگن مخزن‌دار

امن‌ترین واگن های باری برای حمل مایعات، مواد نفتی و روغنی واگن های مخزن دار می باشد.

واگن مخزن‌دار یکی از انواع واگن باری با تانکر استوانه‌ای شکل است و از نظر ظاهری شباهت بسیاری به کانتینرهای مخزن‌دار دارد. ضخامت استوانه در واگن‌های مخزن‌دار بین ۸ تا ۱۲ میلی‌متر و از جنس ورق‌های فولادی است.

واگن مخزن‌دار حمل مواد حساسی مانند مایعات، مواد نفتی و روغنی را انجام می‌دهد و حداکثر ظرفیت آنها برای بارگیری ۵۶ تن است. این مواد حساس به واسطه وجود یکسری از موج‌گیرها در واگن‌های مخزن‌دار از آسیب‌های احتمالی محفوظ می‌مانند.

واگن های باری لبه بلند

مشخصات این واگن های باری با ظرفیت بارگیری ۵۷ تن حمل کالاهای با وزن کم و حجم بالا مانند مواد معدنی و کالاهای صنعتی از طریق واگن‌های لبه‌بلند انجام می‌شود. واگن‌های لبه‌بلند در مدل‌های ۲ ، ۴ و ۶ محوره ساخته می‌شوند که مدل ۴ محوره آن تا میزان ۵۷ تن قابلیت بارگیری دارد. برخی از واگن‌های لبه بلند دارای دریچه تحتانی و جانبی هستند و برخی دیگر ممکن است فاقد دریچه باشند. این دریچه‌ها در کف واگن عمل تخلیه بار را انجام می‌دهند.

در انتهای هر طرف واگن‌های لبه بلند، لبه بلندی وجود دارد که از طریق لولا به کف واگن متصل می‌شوند. برای آنکه تخلیه بار راحت‌تر صورت بگیرد، این لبه‌های بلند باید به سمت پایین متمایل شوند.

حداکثر ظرفیت بارگیری در واگن‌های لبه کوتاه ۵۶ تن است. در حالتی که لبه‌های جانبی در واگن‌های لبه کوتاه به صورت عمود به خط آهن باز شوند، این واگن‌ها به عنوان واگن مسطح نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

واگن HOPPER

در ساختار واگن های باری Hopper برای حفاظت از کالاها در برابر آب و هوا قیف‌های سر‌پوشیده به کار رفته است. این واگن‌ها برای حمل بارهای فله‌ای مانند کود و سیمان به کار می‌روند.

واگن های  حمل خودرو

واگن‌های حمل خودرو در دو مدل مسقف و رو‌باز طراحی می‌شوند. اگر این واگن‌ها از نوع رو‌باز باشند، طول آنها ۲۵ متر است و قابلیت بارگیری  ۱۲ تا ۱۵خودرو را دارند. واگن‌های حمل خودرو برای حمل خودروهای سواری و وانت‌های باری سبک به کار می‌روند.

واگن های باری شن‌کش

نوعی از واگن لبه‌بلند با کارایی متفاوت موادی مانند شن، زغال سنگ، سنگ آهک و مواد معدنی با واگن شن‌کش حمل می‌شوند. این واگن‌ها در‌ واقع انواعی از واگن‌ باری لبه بلند هستند که کاربرد متفاوتی دارند. تخلیه بار در واگن‌های شن‌کش از طریق دریچه‌های تحتانی و سپرهای فلزی مخصوص به صورت مستقیم صورت می‌گیرد. واگن‌های شن‌کش در دو مدل ۲ و ۴ محوره ساخته می‌شوند. در کف این واگن‌ها در قسمت محور طولی آن تعدادی دریچه تخلیه تعبیه شده است.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم انواع واگن های باری را به شما معرفی کنیم. امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شرکت بازرگانی آسنالرد بصورت هوایی، زمینی و دریایی در زمینه ارسال بار به سراسر دنیا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

نویسنده : هومن طالعی