ترخیص کالا از گمرک | فاکتور تجاری گمرکی | اسناد حمل و نقل

در این مقاله قصد داریم شما را با ترخیص کالا از گمرک و کارگزاران گمرک آشنا کنیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مراحل ترخیص کالا از گمرک چگونه است؟

ترخیص کالا از گمرک یک رویه ضروری قبل از واردات یا صادرات بین المللی کالا است. اگر محموله ای ترخیص شود، فرستنده اسنادی را ارائه می دهد که عوارض گمرکی پرداخت شده را تأیید می کند و حمل و نقل می تواند پردازش شود. ترخیص کالا از گمرک فرآیند ساده‌تری است که در هنگام واردات و صادرات از یک کارگزار گمرکی استفاده می‌شود.

ترخیص کالا از گمرک چیست؟

قبل از ارسال کالاهای مختلف، یک فرستنده ممکن است تعجب کند که ترخیص کالا از گمرک چیست و چگونه با گزینه های حمل و نقل آنها مرتبط است. هر محموله بین المللی حمل و نقل اقیانوسی باید سهمیه ترخیص گمرکی در هر کشور را داشته باشد. ترخیص کالا از گمرک یک رویه ضروری برای صدور مجوز برای کالاهایی است که از طریق کارگزار مجاز گمرک به یک کشور حمل می شوند. در این فرآیند، اطلاعات مربوط به محموله‌های وارداتی و صادراتی با طرف‌های درگیر در این فرآیند نیز وجود دارد.

کارگزار گمرکی چیست؟

کارگزار گمرکی نماینده ای برای واردکنندگان است که واردکنندگان را در انجام معاملات گمرکی خود کمک می کند. این نمایندگان طبق قوانین تعرفه مجاز هستند. کارگزار گمرکی یک فرد یا شرکت خصوصی است که مجوز گمرک و حفاظت مرزی را برای سازماندهی ورودی‌های گمرکی، پرداخت عوارض و اینکه چگونه این فرآیند ممکن است تحت تأثیر خارج کردن کالاها از انبار قرار گیرد دارند.

کارگزاران گمرک با چه خدماتی می توانند کمک کنند؟

یک کارگزار گمرکی می تواند با کدهای گمرکی که بر اساس کدهای طبقه بندی محصولات بین 8 تا 10 رقم هستند، کمک کند. علاوه بر این، تعیین کشور مبدا برای گمرک می تواند دشوار باشد. کشور مبدا برای علامت گذاری مهم است. کشوری که کالاها مونتاژ شده و یا بیشترین کار روی محصول گذاشته شده است، تعریف می شود.

شرکت بازرگانی آسنالرد در زمینه صادرات، واردات و ترخیص کالا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

برای ترخیص کالا از گمرک به چه مدارکی نیاز دارم؟

هنگام واردات یا صادرات کالا، اسناد زیادی وجود دارد که ممکن است برای ترخیص کالا از گمرک لازم باشد. این مهم است که بدانید به چه اسنادی نیاز دارید و شامل چه مواردی می شوید. آسنالرد اسناد مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک را فهرست می کند و توضیح می دهد که چه هستند و چرا مورد نیاز هستند. تشریفات ترخیص کالا از گمرک توسط اداره گمرک تایید می شود. این سیستم برای جلوگیری از ورود اقلام غیرقانونی و ممنوعه به کشور و همچنین تعیین تعداد عوارضی که باید هنگام واردات مواد غذایی که طبق قانون محلی مشمول مالیات هستند، پرداخت شود، طراحی شده است. مدارک زیادی برای ترخیص کالا از گمرک مورد نیاز است. نوع کالایی که در اختیار دارید، نوع مدارک مورد نیاز برای واردات و صادرات را تعیین می کند. اسناد نیز ممکن است بسته به کشور مبدا یا مقصد متفاوت باشد.

در اینجا چند نمونه از اسنادی که ممکن است برای ترخیص کالا از گمرک نیاز داشته باشید آورده شده است:

فاکتور تجاری گمرکی

این سابقه معامله بین صادرکننده و واردکننده است. فاکتور تجاری ترخیص کالا از گمرگ بیانیه رسمی ارزش کالا است و حاوی اطلاعات اولیه معامله است. حداقل، یک فاکتور تجاری باید شامل جزئیات زیر باشد:

 • نام و آدرس صادرکننده و واردکننده
 • تاریخ صدور
 • شماره فاکتور

شرح کالا : این باید کاملاً مشخص باشد، بنابراین باید از اصطلاحات عمومی مانند "لباس" اجتناب کنید و لباس را دقیقاً توصیف کنید. به عنوان مثال، '1 x تیشرت سفید'

 1. واحد اندازه گیری
 2. مقدار کالا
 3. ارزش کل اقلام
 4. مجموع ارزش فاکتور و ارز پرداختی : همچنین باید مبلغ معادل آن را به ارزی که آزادانه به یورو یا  دلار ارز قانونی دیگری در کشور عضو واردکننده تبدیل می شود درج کنید.
 5. شرایط پرداخت : این به معنای روش و تاریخ پرداخت است، از جمله هر گونه تخفیف
 6. شرایط تحویل طبق اینکوترم مناسب
 7. وسیله حمل و نقل هیچ فرم خاصی برای فاکتور تجاری وجود ندارد، بنابراین آنها به طور کلی توسط صادر کننده مطابق با رویه استاندارد تجارت آنها تهیه می شوند. شما باید اصل را نگه دارید و چند نسخه را همراه با محموله خود ارسال کنید.

مجوزهای واردات و صادرات

کنترل‌های واردات و صادرات روی بسیاری از کالاها وجود دارد، به این معنی که ممکن است به مجوز در ترخیص کالا از گمرک داشته باشید. این کنترل ها شامل :

 • کالاهای نظامی یا شبه نظامی
 • فن آوری
 • آثار هنری
 • گیاهان و حیوانات
 • داروها و مواد شیمیایی

همچنین کنترل هایی بر واردات وجود دارد که عبارتند از:

 • سلاح گرم
 • گیاهان و حیوانات
 • خوراکی ها
 • داروها
 • منسوجات
 • مواد شیمیایی
 • استفاده بالقوه از کالا و جایی که آن را صادر می‌کنید/ وارد می‌کنید از تعیین الزامات مجوز

اظهارنامه ارزش گمرکی

اگر ارزش کالایی که وارد می‌کنید بیش از 20000 یورو یا 20000 دلار باشد، باید اظهارنامه ارزش گمرکی داشته باشید. این سند برای ارزیابی ارزش معامله به منظور تعیین ارزش گمرکی برای اعمال عوارض تعرفه مورد نیاز است. ارزش گمرکی ارزش کل کالا شامل کلیه هزینه های انجام شده تا اولین نقطه ورود به اتحادیه اروپا است. به عنوان مثال، ارزش گمرکی قیمت تجاری، حمل و نقل و بیمه را در نظر می گیرد. می توانید از ارزش معاملاتی برای تعیین ارزش گمرکی استفاده کنید.

اسناد حمل و نقل

این اسناد بسته به حمل و نقل مورد استفاده متفاوت است. اسناد حمل و نقل در ترخیص کالا شامل :

لایحه فرود : این سندی است که توسط شرکت حمل و نقل برای فرستنده عامل صادر می شود و تأیید می کند که کالا در کشتی دریافت شده است. صورت‌ حساب به‌ عنوان مدرکی مبنی بر دریافت کالا توسط متصدی حمل‌ و نقل عمل می‌کند، به این معنی که آنها موظف هستند کالا را به گیرنده تحویل دهند. جزئیات کالا، کشتی و بندر مقصد باید درج شود.

 1. بیل فرود فیاتا : این سند به عنوان یک سند حمل و نقل ترکیبی با وضعیت قابل مذاکره طراحی شده است. این توسط فدراسیون بین المللی انجمن های حمل و نقل (فیاتا) توسعه یافته است.
 2. بارنامه جاده ای (CIM) : این سند حاوی جزئیات مربوط به حمل و نقل بین المللی کالا از طریق جاده است که توسط کنوانسیون قرارداد حمل بین المللی کالا از طریق جاده 1956 تعیین شده است. هدف از این سند این است که به فرستنده اجازه دهد کالاهایی که در حین حمل و نقل در اختیار وی قرار می گیرد.
 3. بارنامه هوایی (AWB) : این به عنوان گواهی قرارداد حمل و نقل بین فرستنده و شرکت حمل کننده عمل می کند. شما میتوانید از یک بارنامه هوایی برای چندین محموله کالا استفاده کنید.
 4. بارنامه راه آهن (CIM) : این سند مربوط به حمل و نقل کالا از طریق راه آهن است و قرارداد حمل و نقل ریلی محسوب می شود.
 5. ATA Carnet : اینها اسناد گمرکی بین المللی هستند که توسط اتاق های بازرگانی صادر می شوند. آنها به گونه ای طراحی شده اند که اجازه ورود موقت کالا را بدون عوارض گمرکی و مالیات می دهند. کارنه های ATA را می توان برای نمونه های تجاری، تجهیزات حرفه ای و کالاها برای ارائه یا استفاده در نمایشگاه ها، نمایشگاه ها و نمایشگاه ها صادر کرد.
 6. TIR Carnet : این اسناد ترانزیت گمرکی است که برای حمل و نقل بین المللی کالا استفاده می شود در صورتی که بخشی از آن از طریق جاده انجام شده باشد. رویه TIR ایجاب می کند که کالا در وسایل نقلیه یا کانتینرهای ایمن حرکت کند. کلیه عوارض و مالیات های در معرض خطر در طول سفر باید تحت پوشش یک ضمانت نامه معتبر بین المللی باشد و کالا باید با کارنه TIR همراه باشد. همچنین مهم است که اقدامات کنترل گمرکی در کشور مبدأ توسط کشورهای ترانزیت و مقصد پذیرفته شود.

 بیمه حمل و نقل

بیمه در حمل و نقل کالا بسیار مهم است زیرا خطرات آن بالاست. در حین جابجایی، ذخیره سازی، بارگیری و حمل و نقل کالا، پتانسیل قابل توجهی وجود دارد که اشتباه کند. خطرات دیگری مانند شورش، اعتصاب و تروریسم نیز وجود دارد. شما فقط زمانی به فاکتور بیمه برای ترخیص کالا از گمرک نیاز دارید که اطلاعات مربوطه از قبل در فاکتور تجاری موجود نباشد.

 لیست بسته بندی گمرکی

این یک سند تجاری است که جز موارد مهم ترخیص کالا از گمرک میباشد که باید همراه با فاکتور تجاری و اسناد حمل باشد. هدف از بسته بندی لیست ارائه اطلاعات در مورد اقلام وارداتی و جزئیات بسته بندی هر محموله است. جزئیات بسته بندی شامل وزن، ابعاد و مسائل مربوط به حمل و نقل است. معمولاً باید اطلاعات زیر را وارد کنید:

 • اطلاعات مربوط به صادرکننده، واردکننده و شرکت حمل و نقل
 • تاریخ صدور
 • شماره فاکتور حمل و نقل
 • نوع بسته بندی
 • تعداد بسته ها
 • محتوای هر بسته
 • علائم و اعداد
 • وزن خالص، وزن ناخالص و اندازه گیری بسته هامانند فاکتور تجاری، فرم خاصی برای پر کردن وجود ندارد و لیست بسته بندی را می توان طبق رویه کاری استاندارد شما تهیه کرد.

چرا این اسناد گمرکی مهم هستند؟

برای جلوگیری از تاخیر در ترخیص کالا، تکمیل صحیح اسناد ترخیص کالا از گمرک بسیار مهم است. صادرات و واردات کالا جزء جدایی ناپذیر حفظ زنجیره تامین یکپارچه بین کشورها است. ما به ترخیص کالا از گمرک نیاز داریم تا تا حد امکان کارآمد باشد تا از قانونی و اخلاقی بودن معاملات اطمینان حاصل کنیم. مهم است که اطمینان حاصل کنید که تمام اسناد مربوطه را به طور دقیق تکمیل می کنید، زیرا عدم انجام این کار می تواند عواقب قابل توجهی برای شما و روند ترخیص کالا از گمرک داشته باشد. به عنوان مثال، تکمیل نامناسب اسناد می تواند منجر به تاخیر در گمرک یا در برخی موارد، بازگرداندن کالا به فرستنده شود. همچنین ممکن است مشکوک به پنهان کردن عمدی اطلاعات مهم باشید که میتواند منجر به جریمه یا تحقیقات جنایی شود. چرا که اسناد گمرکی خیلی مهم هست در ترخیص کالا و باید حواس همه جانبه این اسناد باشد.

سخن پایانی

امیدواریم استفاده کامل را از مقاله ترخیص کالا از گمرک، مراحل ترخیص کالا از گمرگ، اسناد حمل و نقل، لیست بسته بندی، مجوزهای صادرات واردات را برده باشید. ممنون از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. شرکت بازرگانی آسنالرد در زمینه ترخیص کالا از گمرک آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

نویسنده : هومن طالعی