قرارداد تجارت متقابل|معاملات افست

قرارداد تجارت متقابل

در این مقاله از سایت آسنالرد میخواهیم شمارو با قرارداد تجارت متقابل آشناکنیم در ادامه به کاربرد و نحوه شکل گیری و تنظیم آن میپردازیم لطفا تا انتهای این مقاله مارا دنبال کنید.

در دهه 1980 بود که در کشورهای مختلف، قراردادهای تجاری جدیدی با عنوان قراردادهای تجارت متقابل کاربرد پیدا کرد. این نوع از قراردادها در معاملاتی استفاده می­شدند که صادرکننده کالا علاوه بر تعهدات معمولی که در زمینه صادرات می داد، در قبال منافع واردکننده نیز مسئول و متعهد می­‌شد. لازم به ذکر می‌­باشد که در برخی از مواقع تعهداتی که عنوان می‌شوند، هیچ گونه ارتباطی با موضوع اصلی قرارداد ندارد.

به طور کلی در معاملات تجارت متقابل، صادرکننده و یا واردکننده تعهد می‌دهد که در صورت واردات یا صادرات محصولات و یا خدمات به کشور متقابل، به همان میزان و یا هر میزان تائید شده دیگری نسبت به صادرات و یا واردات کالا و یا خدمات به کشور مقابل اقدام کند.

در تعریف دیگری که از معاملات تجارت متقابل وجود دارد، این گونه از معاملات اصطلاحی مشترک برای ارتباط دو معامله صادراتی قلمداد شده‌اند که یک سوی آن به کشور صادرکننده و سوی دیگر به کشور واردکننده باز می­‌گردد.

به طور کلی معاملات تجارت متقابل را می‌توان روشی برای حذف پول از معاملات بین المللی دانست که برای کشورهایی که در پرداخت خود با مشکلاتی مواجه هستند، بسیار مناسب است. لذا کشورهایی که پول رایج قوی و یا اعتبارات پرداختی خارجی خوبی ندارند می‌توانند با استفاده از این معاملات تجارت خود را افزایش دهند

برای تنظیم قراردادهای تجارت متقابل از چه روش‌هایی استفاده می‌شود؟

قراردادهای تجارت متقابل انواع مختلفی دارد و می تواند بسته به ماهیت، مقدار تعهد، زمان، طول مدت اجرای قرارداد و بازدهی اقتصادی در اشکال مختلفی ظاهر شوند. به طور کلی معاملات تجارت متقابل از سوی کمیسیون تجارت بین المللی آمریکا به پنج دسته تقسیم شده است که عبارتند از:

 1. قراردادهای معاوضه‌ای
 2. قراردادهای بیع متقابل
 3. قراردادهای افست
 4. قرارداهای خرید متقابل
 5. قراردادهای واگذاری

در این میان روش‌های مختلفی نیز برای قراردادهای تجارت متقابل به کار بسته می‌شود که این روش‌ها به ترتیب ذیل می باشند.

 1. بیع متقابل
 2. خرید متقابل
 3. پیش­خرید
 4. افست
 5. تعویض
 6. معاملات تهاتری ساده
 7. قراردادهای واگذاری تهاتری
 8. قراردادهای تسویه تهاتری
 9. معاوضه دیون

کاربرد معاملات تجارت متقابل به چه صورت است؟

بی­ شک پرداخت در معاملات ملی و بین المللی از ارکانهای اصلی تمامی قراردادها به شمار می‌رود. اما باید به این نکته توجه داشت که مقررات ارزی در هر کشور متفاوت است و این مسئله جا‌به‌جایی وجوه و ارز را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. ضمن اینکه جابه‌جایی ارز علاوه بر ایجاد محدودیت‌ها خود نیز هزینه‌هایی را در پی خواهد داشت. به همین علت است که تجارت متقابل با استقبال زیادی در تجارت‌های بین المللی مواجه شده است.

عمدتا کشورهایی که تک محصولی هستند و کالا یا خدمات متنوعی برای فروش در بازار بین المللی ندارند و یا کشورهایی که تحت تحریم قرار دارند از معاملات تجارت متقابل استقبال می‌کنند.

معاملات تهاتری به چه معاملاتی گفته میشود ؟

معاملات تهاتری که به آن معاملات پایاپای نیز گفته می‌شود، نوعی از معاملات تجارت متقابل است که بین دو طرف قرارداد منعقد می‌شود. بر طبق این معامله دو طرف قرارداد کالا یا خدمتی را بین خودشان رد و بدل می­‌کنند و هیچ­ پولی در قراردادهای این چنینی مورد مبادله قرار نمی­‌گیرد

 معاملات خرید متقابل به چه معاملاتی گفته میشود ؟

در معاملات خرید متقابل، صادرکننده محصول یا خدمت متعهد می‌شود در قبال صادرات به کشور دیگر، محصول یا خدمتی را از کشور مقصد خریداری نماید. در واقع می‌توان معاملات خرید متقابل را دو معامله مستقل دانست. بدین صورت که در معامله اول مثل تمامی قراردادهای فروش بین المللی پس از تحویل محصول یا خدمت به خریدار مورد نظر، وجه نقد دریافت خواهد شد. در مقابل نیز فروشنده نخست به خرید محصول یا خدمتی از خریدار اول می پردازد و در ادامه هزینه آن خدمت یا محصول را پرداخت می‌کند.

 معامله افست به چه معاملاتی گفته می‌شود؟

معاملات افست بیشتر در مورد تجهیزات هواپیمایی و نظامی کاربرد دارند. در این معاملات صادرکننده متعهد می‌شود که قطعات مصرفی و مورد نیاز را از کشور واردکننده خریداری کند و یا بسترسازی مناسب برای خرید آن قطعات و تجهیزات را مهیا سازد.

 معاملات بیع متقابل به چه معاملاتی گفته می‌شود؟

به معاملات بیع متقابل بای بک نیز گفته می‌شود. در این معاملات خریداران کارخانه‌ها و خریداران تجهیزات تولیدی از قبیل: ماشین آلات یا تکنولوژی‌های ساخت و تولید به عنوان یکی از طرفین اصلی معاملات شناخته می‌شوند. بدین ترتیب که متعهد می‌شوند، محصولاتی که به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم از این تاسیسات و تجهیزات تولید می‌شوند را در اختیار فروشنده قرار دهند. معاملات بیع متقابل را می‌توان به نوعی معاملات انتقال فناوری به حساب آورد.

سخن پایانی

امیدواریم که استفاده کامل را از مقاله قرارداد تجارت متقابل برده باشید شرکت بازرگانی آسنالرد در زمینه قراردادهای بین المللی صادرات و واردات آماده خدمترسانی به شما هموطنان می‌باشد.

نویسنده : هومن طالعی