صادرات انار از ایران | نکات مهم صادرات انار

صادرات انار از ایران

در این مقاله از وبسایت آسنالرد میخواهیم شما را با انار و صادرات انار از ایران آشنا کنیم، لطلفا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

صادرات انار از ایران یکی از پر رونق ترین معاملاتی است که در گروه میوه های باغی در کشور انجام می شود. میوه تازه انار برای مصارف خوراکی و تهیه فرآورده های صنعتی مانند آبمیوه بسیار مورد توجه قرار دارد. ایران در بهترین استان های خود، انارهای مرغوب و باکیفیت را تولید می کند که ارزش صادراتی دارد. یکی از مهم ترین صادر کنندگان انار به اروپا، کشور ایران است. سهم تجارت میوه انار در چند سال اخیر تقریباً قابل قبول بوده است.

تجارت انار جزو معاملات بین المللی است. انار، یک میوه درختی است که در ارتفاع حدود 5 تا 8 متری رشد می کند و میوه های انار، حدود 10 سانتی متر، قطر دارند. میوه های انار صادراتی در بهترین شرایط دارای پوستی قرمز رنگ و درخشان هستند. صدها هزار دانه قرمز در دل میوه انار جای گرفته است.

انارهای مرغوب در بخش های وسیعی از جهان از جمله آمریکای لاتین، جنوب اروپا، آسیا و آفریقا کشت می شوند. آنها را می توان در آب و هوای گرم، یا گرم و معتدل پرورش داد؛ اگرچه بهترین میوه ها در مناطقی با زمستان های خنک و تابستان های گرم و خشک تولید می شود. در نیمکره شمالی، انار به طور معمول از سپتامبر تا فوریه رشد می کند، در حالی که در نیمکره جنوبی، آنها از مارس تا مه در دسترس هستند.

برای صادرات انار با بیشتر از 500 رقم مختلف روبرو هستیم. بیشترین ارقام انار در اروپا رشد می کنند. بهترین تولید کننده انار، کشور اسپانیا است. کد HS برای تجارت انار به صورت 08109075 در بازارهای جهانی معرفی شده است.

انار

اَنار، نار یا انار خوراکی (نام علمی: Punica granatum) یکی از میوه‌های درختی است که دانه‌هایی اغلب قرمز و گاهی سفید یا رنگ‌هایی بین آن دو دارد. رنگ پوست آن نیز اغلب قرمز و گاه سیاه یا تقریباً زرد است؛ این میوه در معدود کشورهای جهان نظیر ایران، افغانستان، پاکستان، عراق و ترکیه کشت می‌شود به همین خاطر عضو مرغوب‌ترین میوه‌های جهان و عضو ۱۰ میوهٔ برتر جهان است.

اَنار بومی کشور ایران تا کوه‌های هیمالیا در شمال هند است و یکی از نخستین گیاهان اهلی شده‌است. ایران با تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن اَنار، بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ اَنار در دنیا بوده و هندوستان دومین کشور تولیدکننده‌است. این درختچه در سواحل دریای خزر به صورت خودرو و وحشی به فراوانی وجود دارد. نوع زینتی و پرپر آن نیز با نام فارسی گلنار و به رنگهای قرمز و سفید در بعضی مناطق کشت می‌شود.

انار به‌طور گسترده در سراسر خاورمیانه و منطقه قفقاز، شمال و مناطق گرمسیری آفریقا، ایران، ارمنستان، شبه قاره هند، آسیای مرکزی، مناطق خشک‌تر آسیای جنوب شرقی و حوزه مدیترانه کشت می‌شود.

انواع انار

P. granatum var. nana یک گونه کوتاه از P. granatum است که به عنوان یک گیاه زینتی در باغ‌ها و ظروف بزرگتر کاشته می‌شود و به عنوان درخت نمونه بن‌سای استفاده می‌شود

تولید و صادرات انار در سطح بین المللی

تولیدکنندگان پیشرو در سطح جهان هند و چین هستند و پس از آن ایران، ترکیه، افغانستان، آمریکا، عراق، پاکستان، سوریه و اسپانیا قرار دارند. در سال ۲۰۱۹، شیلی، پرو، مصر، اسرائیل، هند و ترکیه انار را به بازار اروپا عرضه کردند. شیلی تأمین کننده اصلی بازار ایالات متحده بود که عرضه محدودی از جنوب کالیفرنیا دارد.[ چین برای عرضه انار خود در سال ۲۰۱۹ خودکفا بود، در حالی که سایر بازارهای جنوب آسیا عمدتاً توسط هند تأمین می‌شد.تولید و صادرات انار در آفریقای جنوبی با محموله‌های آمریکای جنوبی در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ رقابت کرد و مقاصد صادراتی آن شامل اروپا، خاورمیانه، بریتانیا و روسیه بود. آفریقای جنوبی عمدتاً از اسرائیل انار وارد می‌کند.

چه فراواردهای جانبی می‌توان از انار به دست آورد؟

 1. خود میوه انار
 2. آب انار
 3. رب انار
 4. سرکه انار
 5. روغن هسته انار
 6. برگ انار
 7. پوست انار
 8. لواشک انار
 9. ترشک انار
 10. شربت انار
 11. مربای انار

خواص و مزایا انار

قسمت خوراکی انار خام حاوی ۷۸٪ آب، ۱۹٪ کربوهیدرات، ۲٪ پروتئین و ۱٪ چربی است. یک وعده 100 گرمی انار ۱۲٪ دانه‌های انار یک منبع غنی از فیبر غذایی است که به‌طور کامل در دانه‌های خوراکی موجود است.

صادرات انار از ایران

بهترین انار صادراتی ایران شامل بیش از 700 نوع مختلف است و سالانه بیشتر از 800000 تن در کشور تولید می شود. صادرات انار از ایران به کشورهای مختلفی انجام می گیرد. انارهای صادراتی باکیفیت ایرانی برای تهیه آب انار، کنستانتره و یا آبمیوه صنعتی در سایر کشورها به مصرف می رسد. برای تجارت انار معمولاً با نام های انار ساوه، انار اصفهان، انار دانه قرمز، انار شهسوار، سروکار داریم که جزو بهترین انار صادراتی ایران هستند.

در حال حاضر با توجه به آمارهای تجارت در بازارهای جهانی، تجارت انار از ایران به کشورهای چین، عراق، روسیه و ارمنستان انجام می شود. بازارهای کشور آلمان هم برای تجارت بهترین انار از ایران، مناسب هستند. در واقع، انار صادراتی ایرانی با بهترین کیفیت، طعم و شکل ظاهری برای تجارت به کشورهای اروپایی، پتانسیل مناسبی دارد و اگر مشکلات و تحریم ها از میان برداشته شوند، می توان به رونق این بازار امیدوار بود.

صادرات انار از ایران به عراق

بهترین انار صادراتی از ایران به عراق و روسیه صادر می گردد. صادرات انار به عراق به دلیل نزدیک بودن این دو کشور به همدیگر و کاهش قیمت های محموله و هزینه های حمل، افزایش قابل توجهی داشته است. بازارهای کشور عراق برای تجارت ارقام مختلف انار تازه از ایران مناسب هستند. عراق برای تجارت میوه تازه و سبزیجات و صیفی جات هم مورد توجه تجار ایرانی قرار دارد.

از آنجایی که حجم تقاضای مشتریان در بازارهای عراق نسبت به خرید بهترین انار صادراتی ایران، رو به رشد بوده است می توان نتیجه گرفت که هر ساله، آمار صادرات انار از ایران به عراق با رشد مثبت همراه باشد. اگر مشکلات ویروس کرونا را نادیده بگیریم، مرزهای عراق برای مبادله کالا بسیار مناسب هستند.

یکی از عواملی که رشد صادرات انار از ایران به عراق را بیشتر کرده ، قیمت های مناسب و نظارت برای روند صادراتی است. عدم قوانین سختگیرانه در گمرک برای انارهای ، یکی دیگر از عوامل موفقیت این معاملات است. خرید و فروش بهترین انار ایران به صورت عمده و در بهترین بسته بندی ها برای ارسال به عراق انجام می شود.

صادرات رب انار از ایران

در کنار صادرات انار، رب انار هم رشد مناسبی دارد. رب انار، یکی از مهم ترین محصولات جانبی است که از میوه های تازه انار به دست می آید. بهترین رب انار در شرکت های تولید کننده در شهرهای اصفهان، شهرضا، ساده، استان های شمالی، تهران و … آماده می شود. این ماده خوراکی برای تهیه انواع غذاها و چاشنی ها کاربرد دارد و برای تجارت، بهترین بازار را به خود اختصاص داده است.برای تجارت رب انار با محصولات درجه بندی شده روبرو هستیم. مثلاً رب انار درجه یک با طعم منحصر به فرد و تازه برای ارسال بسته بندی می شود. مهم ترین بازارهای هدف برای تجارت رب انار از ایران، کشورهای اروپایی و کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند. بهترین رب انار صادراتی محصولی است که بدون افزودنی تولید شود و طعم ویژه انار را به همراه داشته باشد. رب انار، یک چاشنی خوشمزه است.

قیمت گذاری مناسب و عالی برای صادرات انار و رب انار

یکی از مهم ترین قسمت های تجارت انار و رب انار، بحث قیمت گذاری محصولات است. بهترین انار صادراتی ایران بر اساس نوع انارها، کیفیت میوه ها و تغییرات قیمت ارز در بازار صادراتی، قیمت گذاری می شود. این مسئله برای رب انار هم وجود دارد.

صادرات انار و رب انار برای حمل فله ای و در بسته بندی های مختلف آماده می شوند. برای رب انار معمولاً بسته بندی ها در وزن های 1 کیلویی، 2 کیلویی و … به بازار ارائه می شود.

تجارت انار از ایران در کنار تجارت این میوه از کشورهای اسپانیا، مصر و افغانستان، در بازار جهانی شناخته شده است. کشور چین و ترکیه هم در بازار صادراتی انار، جایگاه ویژه ای دارد. بهترین انار صادراتی ایران در حال حاضر در کشورهای خاورمیانه بسیار پرطرفدار و محبوب است.

 نکات و اطلاعات مهم در صادرات انار و رب انار از ایران

 • نکات و اطلاعات زیادی وجود دارد که باید در صادرات انار و رب انار به آن توجه نمود. اول از همه اینکه میوه انار به اندازه ای جذاب و زیبا است که باید بهترین میوه ها را برای ارسال در نظر گرفت. میوه های درخشان و قرمز رنگ با طعمی شیرین همیشه از سوی مشتری خارجی مورد استقبال قرار می گیرد. به این ترتیب، بهترین انار ایران باید برای بسته بندی های صادراتی جمع آوری گردد.
 • مهم ترین کشورهای وارد کننده انار شامل کشورهای امارات، انگلستان، آلمان، هلند، سوئد و سوئیس، اوکراین، روسیه و کره جنوبی هستند. دور از انتظار نیست که تجارت انار از ایران هم برای این کشورها مورد توجه قرار داشته باشد.
 • نکته مهم دیگر در صادرات انار، تأمین شرایط مناسب برای نگهداری و ذخیره میوه ها است. بهترین شرایط دمایی برای انار، حدود 5 درجه سانتی گراد می باشد. انارها باید در بسته بندی های چوبی یا پلاستیکی مشبک و به دور از نور خورشید، ذخیره شوند. شرایط خنک برای انار پیشنهاد می شود.برای تجارت انار باید دقت کنید که انارها هیچ لکه یا آسیب روی پوست بیرونی نداشته باشند و داخل میوه ها فاسد نشده باشد. این کار از طریق دستگاه های سورتینگ، قابل بررسی است.
 • برای تجارت رب انار هم باید از انارهای درجه یک برای تولید رب انار استفاده شده باشد و از نظر بسته بندی، بهداشتی و استاندارد باشد. وجود برچسب های نشانه گذاری روی بسته بندی های رب انار صادراتی، ضرورت دارد.
 • برای صادرات انار باید انارهایی که انتخاب کنید در قسمت کلاهک یا تاج انار، هیچ کرم یا موجود زنده ای رشد نکرده باشد. این موضوع اغلب نادیده گرفته می شود. کرم یا هر موجود زنده دیگری از درخت انار به میوه انار منتقل می شود و می تواند به داخل میوه نفوذ کرده و آن را فاسد کند.

سخن پایانی

امیدواریم گه استفاده کامل را از مقاله صادرات انار از ایران برده باشید. شرکت بازرگانی آسنالرد در زمینه صادرات از ایران و واردات به دبی و صادرات از دبی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد.

نویسنده : هومن طالعی