آئین نامه واردات خودرو به ایران درخصوص جانبازان 1402

در این مقاله از سایت آسنالرد میخواهیم شمارا با آیین نامه واردات خودرو به ایران  در خصوص جانبازان 1402 آشنا کنیم لطفا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

تاریخچه واردات خودرو

واردات خودرو به ایران در چه سالی ممنوع شد؟

ممنوعیت کامل واردات خودرو، با نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت به رئیس سازمان توسعه تجارت انجام شد.  تا خرداد 97 واردات خودرو به خوبی پیش میرفت که ناگهان به دلیل مشکلات ارزی کشورمان در تیرماه 1397 ممنوعیت واردات خودرو به ایران صورت گرفت و همچنان فعالان اقتصادی امیدوار بودند که تا سال 99 ممنوعیت رفع میشود اما نشد.

واردات خوردرو کارکرده به ایران 1402

پس از سالیان و جنجال های فراوان در خصوص واردات خودرو و ایجاد رقابت پذیری با خودروهای داخلی و استفاده آحاد مردم جامعه از خودروهای به روز جهانی بالاخره واردات خودرو با شرایط ذیل به تصویب رسید و درحال نزدیک شدن به زمان اجراست که الحق مردم شریف ایران استحقاق استفاده به روز از امکانات جهانی را دارند.

حال که این آئین نامه واردات خودرو توسط جانبازان و آزادگان عزیز به تصویب نهایی رسیده است و آیین نامه نهایی واردات خودرو توسط اشخاص حقیقی و حقوقی که به تصویب وزارت صمت رسیده است و برای تایید نهایی به هیات دولت تقدیم شده و هیچگونه اطلاعاتی از مفاد آن در دسترس نیست و انتشار نیافته است تا سازوکار نهایی واردات خودرو، توسط اشخاص حقیقی و حقوقی به وضوح مشخص شود که پس از انتشار و اعلام به اطلاع عزیزان همراه خواهد رسید. واردات تمامی خودرو به ایران در مرحله اول نیاز به گواهی ثبت سفارش از وزات صمت و دریافت گواهی های استاندارد از محیط زیست را داشته باشدو همچنین باید منشاء ارزهای واردات خودرو باید به تایید بانک مرکزی برسد. طبق سخن وزارت صنعت و معدن تجارت واردات خودرو میتواند به تنظیم و ساماندهی بازار خودرو باعث بهبود و ارتقای کیفیت، تولیدات داخلی و افزایش رقابت میان شرکت ها و بازارها کمک کند.

بر اساس مصوبه واردات خودروهای کارکرده، موارد زیر به عنوان مواد (۱۱) تا (۱۳) به قانون ساماندهی صنعت خودرو مصوب سال ۱۴۰۰ و اصلاحات بعدی آن الحاق می‌شوند:

ماده ۱۱) به منظور تنظیم بازار خودرو، واردات خودروهای کارکرده مجاز می‌باشد.

تبصره ۱- برای واردات این خودروها، انتقال فناوری موضوع بند (۲) و نیز بند (۳) ماده (۴) این قانون، لازم الرعایه نمی‌باشد.

ماده ۴) واردات خودرو برابر آیین­ نامه ه­ای که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با رعایت شرایط زیر پیشنهاد می­شود و به تصویب هیأت وزیران می­رسد، مجاز است:

۱ـ تعیین مشخصات فنی خودرو با اولویت واردات خودروهای برقی، ترکیبی، کم مصرف، ایمن و مورد استفاده عامه.

۲ـ تأمین خدمات پس از فروش و انتقال فناوری.

۳ـ تعیین صلاحیت­های فنی و حرفه­ای واردکنندگان و برخورداری از نمایندگی رسمی خودروساز خارجی.

۴ـ تعیین سقف واردات خودرو با ملاحظه تنظیم بازار، حمایت از تولید با کیفیت داخلی و رعایت منابع ارزی کشور با اولویت مصرف ارز برای کالاهای اساسی و ضروری تبصره۱ـ واردات موارد ضروری غیرتجاری که مصادیق آن توسط هیأت وزیران تعیین می­شود، مشمول این ماده نمی باشد. تبصره۲ـ حکم این ماده برای مدت پنج­ سال از تاریخ ابلاغ اعتبار دارد.

تبصره ۲- آئین نامه اجرایی این ماده مشتمل بر مواردی از جمله نحوه تأمین ارز مورد نیاز و حمایت از تولید داخل، ضوابط فنی این خودروها (عمر کمتر از ۵ سال در زمان ورود به گمرک) و نحوه احراز آن‌ها و شرایط واردات توسط اشخاص حقیقی و حقوقی به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان ملی استاندارد ایران، ظرف مدت یک ماه پس از لازم الاجرا شدن قانون تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد. وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است گزارش عملکرد این ماده را هر ۶ ماه به کمیسیون صنایع و معاون مجلس شورای اسلامی ارسال نماید.

ماده ۱۲) تبصره (۶) ماده واحده قانون چگونگی محاسبه و وصول حقوق ورودی گمرکی، سود بازرگانی و مالیات انواع خودرو و ماشین آلات راهسازی وارداتی و ساخت داخل و قطعات آنها- مصوب ۱۳۷۱- به شرح زیر اصلاح و تبصره (۸) ماده واحده مذکور حذف می‌شود:

تبصره ۶- ارزش ماشین آلات راه سازی و خودروهایی که ورود آن ها به کشور مجاز می‌باشد (اعم از نو، کارکرده)، هر سال پس از بررسی مستندات قابل دسترس، ازجمله قیمت شرکت‌های تولید کننده و یا قیمت نمایندگی‌های اصلی در کشورهای ثالث و یا قیمت بازار (در خصوص ماشین آلات و خودروهای کارکرده) توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و با هماهنگی گمرک جمهوری اسلامی ایران تعیین خواهد شد و مبنای محاسبه حقوق و عوارض گمرکی قرار می‌گیرد.

ماده ۱۳) استفاده از استانداردهای ملی کشور و یا استانداردهای کشور مبدأ تولید کننده برای خودروهای وارداتی موضوع این قانون، با تأیید سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان حفاظت محیط زیست امکان پذیر است.

با توجه به این مصوبه ها ، اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند نسبت به واردات خودروهایشان اقدام کنند. در متن بالا آمده است آئین نامه اجرایی این ماده مشتمل بر مواردی از جمله نحوه تأمین ارز مورد نیاز و حمایت از تولید داخل، ضوابط فنی این خودروها و نحوه احراز آن ها و شرایط واردات توسط اشخاص حقیقی و حقوقی و تعیین صلاحیت، آن ها به پیشنهاد وزارت، صنعت، معدن و تجارت با همکاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان ملی استاندارد ایران تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد. علاوه بر این حذف شرط نمایندگی در لایحه دولت برای واردات خودروهای کار کرده و انتقال فناوری به همراه داشتن نمایندگی رسمی برای خودرو کارکرده حذف شده است و واردات خودروهای کارکرده با عمر کمتر از پنج سال خودروها باید دارای تاییدیه استاندارد و محیط زیست باشند.

آئین نامه واردات خودرو جانبازان در سال ۱۴۰۲

آئین نامه واردات خودرو جانبازان در ستل ۱۴۰۲با تعیین نرخ سود صفر بازرگانی، تعیین سقف ارزش خودرو، عدم امکان فروش رسمی، عادی و وکالتی تا پنج سال و دیگر شرایط و جزییات اعلام شد.ین مورد مشمولین این قانون جانبازان ۲۵ الی ۴۹ درصد که به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد از نظر جسمی محدودیت حرکتی دارند، هستند. هیئت وزیران در جلسه هشتم مردادماه 1402، آیین‌نامه واردات خودرو جانبازان را تصویب کرد. براساس این آیین‌نامه، جانبازان تحت شرایط خاص می‌توانند نسبت به واردات خودرو با سود صفر درصد اقدام کنند. این آیین‌نامه به‌عنوان ماده‌ای از قانون بودجه سال 1402 کشور لحاظ شده است.

بندها و تبصره ها و ماده ها آیین نامه واردات خودرو جانبازان سال 1402 به صورت ذیل می‌باشد.

ماده 1) در این آیین نامه اصطلاحات زیر در معانی مربوط به کار می‌روند:

1-وزارت وزارت صنعت، معدن و تجارت
2 - بنیاد بنیاد شهید و امور ایثارگران
3- بانک مرکزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
4 - بانک عامل هر یک از بانک‌های جمهوری اسلامی ایران به تشخیص و اعلام بانک مرکزی
5 شرکت کلیه شرکتهای خودروسازی داخلی یا دارای مجوز از وزارت حسب مورد
6-خودرو خودروهای سواری مناسب و خودکار اتوماتیک داخلی یا وارداتی مورد متناسب با وضعیت جانبازی مشمول مشمولین واردات خودرو: جانبازان 50 درصد و بالاتر که در سنوات گذشته از تسهیلات موضوع ماده (45) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران استفاده ننموده اند.
مشمولین خودروهای داخلی جانبازان 25 درصد الی 49 درصد که به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد از نظر جسمی محدودیت حرکتی دارند همسر و فرزندان شاهد و آزادگانی که به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد معلول شناخته می‌شوند.
9 - تبصره (16) تبصره (16) قانون بودجه سال 1402 کل کشور

ماده 2) در این آیین نامه ملاک درصد جانبازی نوع جانبازی جسمی - حرکتی و معلولیت نظریه کمیسیون پزشکی بنیاد است.

ماده 3) بنیاد موظف است ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این آیین نامه فهرست مشمولین را تدوین و به ترتیب اولویت به وزارت اعلام نماید.

ماده 4) وزارت مکلف است ظرف یک ماه از تاریخ ارسال فهرست مشمولین از سوی بنیاد و بر اساس ظرفیتهای اعلامی توسط شرکماده ت، زمان بندی تحویل نوبت دهی را به نحوی که کلیه خودروها تا پایان سال 1402 به مشمولین تحویل شود، اعلام کند.

ماده 5) در صورت فوت مشمولین پس از احراز شرایط توسط بنیاد و واریز وجه خودرو به شرکت ورثه متوفی قائم مقام ایشان در تکمیل فرآیند واگذاری خودرو و تحویل آن می‌باشند.

ماده 6) بانک مرکزی موظف است طبق اعلام صورت گرفته از سوی شرکت از طریق بانک‌های عامل و پس از اخذ تضامین قانونی از مشمولین خودروهای داخلی مبادرت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه تبصره (16) به میزان مندرج در این آیین نامه در اقساط (60) ماهه و با کارمزد حداکثر چهار درصد (4) در وجه شرکت اقدام نماید مبدأ شروع اقساط تسهیلات یک ماه پس از تحویل خودرو می‌باشد.

ماده 7) مشمولین می‌توانند کل یا بخشی از بهای خودرو را به صورت نقدی پرداخت نمایند و عدم دریافت تسهیلات بانکی موضوع این آیین نامه مانع استحقاق مشمولین از دریافت خودرو نخواهد بود.

تبصره - مشمولین واردات خودرو می‌توانند با انصراف از واردات نسبت به دریافت خودروی داخلی بدون نوبت و با واگذاری فوری بهره مند شوند.

ماده 8) استفاده از دیگر تسهیلات خرید خودرو با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار خارج از چهارچوب این آیین نامه مانع دریافت این تسهیلات نخواهد بود.

ماده 9) بانک مرکزی مسئول نظارت و پیگیری تکالیف بانکهای عامل و وزارت مسئول نظارت و پیگیری تکالیف محول به شرکتها در این آیین نامه می‌باشد.

ماده 10) واگذاری خودروی داخلی به مشمولین براساس اولویت زیر می‌باشد:

1 - مشمولینی که بدون استفاده از تسهیلات بهای خودرو را نقداً پرداخت نمایند.
2 - جانبازان 25 درصد الی 49 درصد که به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد از نظر جسمی محدودیت حرکتی دارند با رعایت اولویت تعیین درصد جانبازی تا پایان سال 1401.
3- آزادگانی که به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد معلول شناخته می‌شوند.
4- فرزندان شهدا که به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد معلول شناخته می‌شوند.
5 - همسران شهدا که به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد معلول شناخته می‌شوند.

ماده 11) متقاضیان خودروی داخل که از امتیازات واگذاری خودروی موضوع ماده (45) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران یا بند (ی) تبصره (7) قانون بودجه 1401 کل کشور استفاده کرده اند مشمول واگذاری خودروی داخلی نمی باشند.

ماده 12) شرکت موظف است طبق فهرست اعلامی از سوی وزارت اسامی و مشخصات مشمولین را به همراه اعلامیه بهای خودروی تخصیص یافته به بانک عامل تعیین شده ارسال و حداکثر ظرف دو ماه پس از واریز 100 درصد بهای خودرو نسبت به تحویل خودروی تخصیص یافته به مشمول اقدام نماید.

ماده 13) مبلغ 25 هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه که در صورت افزایش عملکرد حذب منابع قابل افزایش است به موضوع خرید خودروی داخلی توسط بانک مرکزی از طریق بانکهای عامل اختصاص مییابد میزان تسهیلات اعطایی به هر کدام از مشمولین جهت خرید خودروی داخلی تا سقف مبلغ دو میلیارد و 500 میلیون ریال به صورت فردی و فارغ از قیمت خودرو میباشد پرداخت باقی مانده بهای خودرو مازاد بر تسهیلات اعطایی به عهده مشمول است بانک عامل موظف است طبق اعلام شرکت پس از اخذ تضامین قانونی از مشمولین و همزمان با واریز متقاضی (حداکثر یک ماه قبل از تاریخ نوبت تعیین شده برای تحویل) نسبت به پرداخت تسهیلات در وجه شرکت اقدام نماید.

ماده 14) به منظور تسهیل در فرآیند اخذ تضامین، قانونی بانک عامل میتواند بهای خودرو را تا سقف مبلغ تسهیلات با رضایت متقاضی بیمه عمر مانده بدهکار نماید و هزینه آن به عهده متقاضی است.

ماده 15) در صورت هرگونه تأخیر در تحویل ملاک قیمت گذاری خودرو آخرین قیمت اعلامی توسط شرکت قبل از سررسید تاریخ نوبت تحویل است و شرکت نمی‌تواند بهای بیشتری را مطالبه نماید.

ماده 16) شرکت مکلف است در صورت پرداخت بهای خودرو تا تاریخ نوبت تعیینی برای تحویل نسبت به تحویل خودرو به مشمول اقدام نماید و در صورت تأخیر، طبق ضوابط مسئول خسارات وارده خواهد بود.

ماده 17) وزارت مکلف است نسبت به صدور مجوز یک دستگاه خودروی نو یا کارکرده تا سقف پنج سال به شرکتهای خودروساز داخلی یا شرکتهای مورد تأیید وزارت با رعایت قوانین و مقررات مربوط متناسب با وضعیت جانبازان ایثارگر با معرفی بنیاد به انضمام قطعات و تجهیزات مورد نیاز برای مناسب سازی خودرو با شرایط زیر اقدام نماید:

1- ارزش خودروی وارداتی در کشور مبدأ برای جانبازان 70 درصد (دو پا یا دو دست قطع از مچ و یا قطع نخاع) تا سقف 35 هزار یورو، سایر جانبازان 70 درصد تا سقف 30 هزار یورو و برای جانبازان 50 درصد تا 69 درصد تا سقف 25 هزار یورو (سیف) باشد.

2 - مشمولینی که ظرف 10 سال گذشته از هیچگونه تسهیلات اعم از واردات و خرید خودرو استفاده ننموده اند در اولویت قرار دارند. ماده 18 مشمولین از پرداخت سود بازرگانی متعلق به واردات خودرو و تجهیزات مورد نیاز متناسب سازی برای ایثارگر و نیز از پرداخت عوارض مندرج در تصویب نامه شماره 62924ت / 54522 مورخ 1396/5/25 معاف می‌باشند.

ماده 19) بانک مرکزی مکلف است نسبت به تخصیص ارز تا سقف مجاز برای واردات هر خودرو به شرکت با اولویت تخصیص از منابع ارزی جهت واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام نماید.

ماده 20) مشمولین واردات خودرو به مدت پنج سال حق فروش، رسمی عادی یا وکالتی خودروی وارداتی را ندارند و مراجع ذیربط از جمله دفاتر ثبت اسناد. رسمی و فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلفند اقدامات قانونی لازم از جمله عدم تعویض پلاک جهت جلوگیری از این موضوع و توقیف خودرو را انجام دهد و مسئولیت تخطی از آن به عهده فروشنده است.

ماده 21) در صورت ابهام در فرآیند اجرای این آیین نامه مطابق نظر معاونت حقوقی رییس جمهور عمل خواهد شد.»

سخن پایانی

شرکت جنرال تریدینگ النادری آماده ثبت سفارشات خودروها می‌باشد و طبق آیین نامه واردات خودرو به ایران در خصوص جانبازان در سال 1402 از کشور امارات آماده ارائه خدمات به شما است.

نویسنده : هومن طالعی